W Bydgoszczy lepiej zostawić auto i wybrać tramwaje

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Mateusz Mazur

W Bydgoszczy lepiej zostawić auto i wybrać tramwaje

Mateusz Mazur

Miasto już planuje budowę kilkunastu miejsc typu Park & Ride.

Park & Ride (z angielskiego zaparkuj i jedź) ma być kolejnym powodem, by mieszkańcy zrezygnowali z podróżowania swoimi samochodami i wybrali ofertę komunikacji miejskiej. Inwestycja będzie szczególnie dotyczyła osób, które zamieszkują obrzeża miasta. Przy szlakach komunikacyjnych powstaną specjalne parkingi, gdzie będziemy mogli zostawiać swoje auta i swobodnie przesiąść się do autobusów lub tramwajów.

Tego typu pomysł bardzo dobrze przyjął się w Krakowie, gdzie wybudowano już dwa miejsca typu Park & Ride.

- W przypadku pierwszego zajętość wynosi blisko 97 procent, a w przypadku drugiego - 80 procent - informuje Jan Machowski z biura prasowego krakowskiego ratusza. - Jak widać, projekt cieszy się dużym powodzeniem, w związku z czym w przyszłym roku zostaną zrealizowane bądź przygotowane do realizacji cztery kolejne parkingi przy pętlach tramwajowych bądź w rejonie miejsc przesiadkowych - dodaje Machowski.

W Bydgoszczy urzędnicy i drogowcy również mają nadzieję, że inwestycja spodoba się mieszkańcom, co skutkować będzie odkorkowaniem ścisłego centrum miasta. W samym Fordonie mają powstać trzy takie miejsca.

- Pasażerowie z miejsca zamieszkania dojeżdżają do parkingu, parkują auto i przesiadają się do komunikacji miejskiej, a przypomnijmy jeszcze w tym miejscu, że czas podróży tramwajem z Fordonu do ronda Jagiellonów w godzinach szczytu, będzie krótszy w porównaniu z podróżą samochodem w granicach od 15 do 20 minut - wyjaśnia sens inwestycji Krzysztof Kosiedowski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej.

Kolejne tego typu udogodnienia planowane są przy ulicy Plażowej na Miedzyniu oraz Rekreacyjnej w Myślęcinku. - Chcemy w ten sposób mocno promować korzystanie z transportu publicznego - tłumaczy Kosiedowski.

W przyszłym roku zarezerwowano 100 tysięcy złotych w budżecie na przygotowanie projektów. Parkingi mają powstać do 2020 roku.

Mateusz Mazur

Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W Gazecie Pomorskiej od 2014 roku. Początkowo w dziale miejskim, a od 2018 roku wydawca i dziennikarz portalu internetowego www.pomorska.pl


Poza pracą kibic sportowy na pełen etat. Fan dobrej muzyki, wycieczek rowerowych i gier planszowych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.