W Bydgoszczy będą pracować nad standardami opieki dla seniorów

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Jolanta Zielazna

W Bydgoszczy będą pracować nad standardami opieki dla seniorów

Jolanta Zielazna

Dzienny Dom Opieki Medycznej dla seniorów powstaje przy szpitalu MSW w Bydgoszczy. Projekt został najwyżej oceniony w ministerstwie.

W województwie kujawsko-pomorskim będzie to jedyny takim dom. Dwa inne wnioski nie zostały ocenione na tyle wysoko, by się znaleźć wśród tych, które będą realizowane.

Na utworzenie i prowadzenie zajęć z osobami starszymi szpital dostanie prawie 1 mln zł. W kraju takich domów będzie 41. To nowość, takich placówek do tej pory nie było.

Bydgoski projekt został najwyżej oceniony przez Ministerstwo Zdrowia. DDOM przeznaczony jest dla osób ubezpieczonych, które ukończyły 65 lat. - Mają w nim uczestniczyć pacjenci po hospitalizacji, wymagający rehabilitacji i terapii, by nie zaprzepaścić wyników leczenia - wyjaśnia dr Marek Lewandowski, dyrektor szpitala MSW w Bydgoszczy. Dzięki temu nie będą musieli czekać na rehabilitację wiele miesięcy.

Placówka będzie musiała zapewnić przywiezienie pacjenta, zorganizować rehabilitacje, zajęcia z psychologiem, terapię zajęciową.

Przy przyjmowaniu do DDOM pacjent będzie zbadany przez geriatrę i poddany ocenie geriatrycznej. Taka ocena odbędzie się też na koniec zajęć. Pozwoli to ocenić efekty leczenia. Uczestnictwo w zajęciach ma trwać od miesiąca do czterech.

W szpitalu MSW w ciągu najbliższych kilku miesięcy, na V piętrze, kosztem pomieszczeń administracyjnych, przygotowane będą pokój dzienny i do prowadzenia zajęć terapeutycznych. Rehabilitacja będzie się odbywać w istniejącym już zakładzie. W zajęciach uczestniczyć będzie 10-15 osób.

Dzienne domy opieki medycznej to program pilotażowy, który ma pomóc wypracować standardy opieki. Po dwóch latach, od 2018 roku, ma działać w ramach regionalnych programów operacyjnych. Szef bydgoskiego szpitala MSW konsekwentnie tworzy ośrodek pomocy geriatrycznej. Najpierw powstał Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, potem oddział geriatrii i przychodnia, teraz dom opieki medycznej.

- Odpowiadam na wyzwania demograficzne - mówi dr Marek Lewandowski. Wiele razy podkreślał, że śledzi prognozy demograficzne dla miasta i regionu i tę wiedzę wykorzystuje. - Nie ukrywam, że szukam odpowiedzi na pytanie, jaka opieka będzie potrzebna w przyszłości tam, gdzie są białe plamy.

DDOM ma być czynny we wszystkie dni robocze, co najmniej osiem godzin dziennie. Z zajęć nie będą mogli korzystać pacjenci hospicyjni, wymagający opieki długoterminowej, uzależnieni, z zaawansowaną chorobą psychiczną jako podstawowym wskazaniem.

Bydgoszczy, która przez wiele lat miała tylko 21 łóżek w klinice geriatrii szpitala im. Jurasza, a w ubiegłym roku wzbogaciła się o 40 łóżek na szpitalnych oddziałach dla osób starszych (szkoda, że w ślad za tym nie poszedł odpowiedni kontrakt z NFZ), teraz przybędzie dom opieki.

Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.