W bydgoskim areszcie zorganizowano wystawę [zddjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Katarzyna Piojda

W bydgoskim areszcie zorganizowano wystawę [zddjęcia]

Katarzyna Piojda

Nie mogą wyjść do muzeum, bo są w więzieniu, więc muzeum przyszło do nich. W bydgoskim areszcie zorganizowano wystawę.

Mordercy, gwałciciele, pedofile, złodzieje, włamywacze. W areszcie śledczym przy Wałach Jagiellońskich w Bydgoszczy przebywa tymczasowo około 500 osób.

Nie mogą same wyjść na miasto. Mogą za to obejrzeć wystawę. Bo skoro nie mogą iść też do muzeum, to... muzeum pojawi się u nich. Właśnie za kratami. Kultura może być dostępna także zza krat. A niektórzy aresztanci czy skazani, zanim trafili tutaj, odwiedzali miejsca kultury, tak prywatnie.

W areszcie śledczym przy Wałach Jagiellońskich w Bydgoszczy zorganizowano wystawę „Kobiety i dzieci w Auschwitz”. Wcześniej dyrektor okręgowy zawarł umowę z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. 

Osadzeni sami decydują, czy chcą zobaczyć wystawę. Informację o takiej możliwości ogłoszono przez radiowęzeł. Zorganizowane grupy, pod dozorem funkcjonariuszy, idą obejrzeć ekspozycję. Osadzeni nie są wtedy skuci w łańcuchy. Ręce i nogi mają wolne. Mają się skupić na tym, co zobaczą, a nie na sobie.

Pozostało jeszcze 79% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Katarzyna Piojda

Miałam 6 lat, gdy postanowiłam zostać dziennikarką. I tak też wyszło. Piszę o bezrobotnych, bezdomnych, ubogich, czyli o ludziach, którzy znaleźli się na życiowym zakręcie i trudno im z niego wyjść. Samo pisanie w tym przypadku to za mało. Staram się więc im pomóc wyjść z tego zakrętu. Zajmuję się także tematyką bydgoskiej oświaty. Piszę również do serwisów Regiodom.pl i Strefa Biznesu.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.