Katarzyna Pomianowska

W Brodnicy wypożyczają książki od 70 lat

Uroczyste otwarcie biblioteki w odbudowanym Pałacu Anny Wazówny - rok 1969. MiPBP ma tam swoją siedzibę do dziś. Fot. archiwum mipbp Uroczyste otwarcie biblioteki w odbudowanym Pałacu Anny Wazówny - rok 1969. MiPBP ma tam swoją siedzibę do dziś.
Katarzyna Pomianowska

W 1945 roku uchwałą Powiatowej Rady Narodowej w Brodnicy powołana została Biblioteka Powiatowa. W tym roku mija 70 lat istnienia.

Z okazji jubileuszu nagrodzono byłych i obecnych pracowników. Była okazja do wspomnień ale i przybliżenia planów na kolejne lata działalności.

Warto przypomnieć kilka istotnych dat z historii biblioteki. Pięć lat po jej powołaniu powstała Biblioteka Miejska, podlegająca Zarządowi Miasta. W 1954 r. uchwałą Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej nastąpiło połączenie Biblioteki Miejskiej z Biblioteką Powiatową.

W 1959 r. powstały pierwsze punkty biblioteczne w Brodnicy - w sześciu większych zakładach pracy, a dwa lata później zorganizowano pierwszą czytelnię. W 1969 roku nastąpiło otwarcie biblioteki w odbudowanym Pałacu Anny Wazówny, zwanym Pałacem Kultury a w 1970 r. - utworzono Oddział Dziecięcy.

Ważnym rokiem był 1975 - wówczas przekształcono powiatową i miejską bibliotekę w Miejską i Rejonową Bibliotekę Publiczną. Dwa lata później otrzymała ona swojego patrona. Bibliotece nadano imię znanego działacza oświatowego, Ignacego Łyskowskiego. W tym samym roku (1977) powstała filia biblioteczna nr 1 na osiedlu Michałowskim. Kolejne filie powstały: w 1979 r. na osiedlu Karbowski, w 1984 r. w szpitalu rejonowym a w 1992 - na osiedlu Chrobrego.

Przełomowym momentem było rozpoczęcie komputeryzacji zbiorów bibliotecznych, które zapoczątkowano w 1994 roku. W 1995 r. przekształcono dotychczasową bibliotekę w Miejską Bibliotekę Publiczną. W 1999 r. rozpoczęły się prace nad bibliografią miasta i powiatu.

W 2000 roku miejska książnica otrzymała odznaczenia: Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich - medalu BIBLIOTHECA MAGNA PERENNISQUA oraz Rady Miejskiej - medalu ZA ZASŁUGI DLA BRODNICY.

W 2005 roku świętowano jubileusz 60-lecia biblioteki. Obecnie książnica posiada siedzibę główną przy ul. Zamkowa 1 oraz trzy filie. Z zasobów biblioteki mogą korzystać wszyscy bez względu na wiek, płeć, wykształcenie, zainteresowania. Umożliwia wypożyczanie na zewnątrz książek i czasopism, udostępnianie na miejscu w czytelni multimedialnej z dostępem do internetu książki, czasopisma i CD-ROM-y, jest organizatorem wielu imprez kulturalnych. MiPBP w Brodnicy opracowuje również dwa multimedialne projekty „Brodnicki Słownik Biograficzny” oraz „Brodnicką Bibliotekę Cyfrową”.

Brodnicka książnica posiada blisko sto tysięcy pozycji książkowych z różnych dziedzin. Podczas spotkania jubileuszowego Podczas spotkania burmistrz Brodnicy przekazał na ręce dyrektora placówki klucze do nowego lokalu na potrzeby filii bibliotecznej nr 2. Od początku 2016 roku filia z ul. Granicznej zostanie przeniesiona do nowoczesnych i w pełni wyposażonych pomieszczeń przy ul. Łyskowskiego.

Pisząc artykuł korzystałam z informacji zawartych na stronach: biblioteka.brodnica.pl oraz brodnica.pl.

Katarzyna Pomianowska

Od 2004 roku pracuje w oddziele "Gazety Pomorskiej" w Brodnicy. Zajmuje się przygotowaniem stron poświęconych powiatowi brodnickiemu i nowomiejskiemu (zarówno w papierze jak i internecie). Redaguję również bezpłatne wydanie gazety Nasze Miasto Brodnica.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.