Grzegorz Oleradzki

Vectra przełamała złą passę

Katarzyna Kowalska i Iwona Lewandowska z szansami na olimpijskie paszporty.

Świąteczny trening przy choince jaki dla swych członków oraz sympatyków lekkoatletyki zorganizowała włocławska Vectra były okazją do podsumowania tegorocznych osiągnięć.

Były one spore o czym świadczy dorobek na zawodach rangi mistrzostw kraju we wszystkich kategoriach wiekowych (5 złotych, srebrny i dwa brązowe medale). Trzy tytuły mistrzyni kraju seniorek wywalczyła Katarzyna Kowalska (półmaraton, bieg uliczny na 10 km, 3000 m z przeszkodami). Na tym ostatnim dystansie był to jej dziesiąty jubileuszowy tytuł. Wychowanka Vectry ma już w swym dorobku 18 tytułów mistrzyni kraju seniorek i zbliża się powoli do osiągnięcia Ireny Szewińskiej, która na najwyższym stopniu podium stawała dwudziestokrotnie (w tych wyliczeniach nie uwzględniamy zawodów halowych).

Młodzieżową mistrzynią kraju w biegi na 10000 metrów została Daria Gawłowska, zaś Nikola Sobańska mistrzynią Polski młodziczek na 600 m. W halowych mistrzostwach kraju juniorów srebro w biegu na 800 m zdobył Radosław Russ, zaś chodziarz Adrian Klonowski był trzeci na 5000 m). Brąz w biegu ulicznym na 10 km zdobyła też Iwona Lewandowska, która specjalizuje się w maratonie. W kwietniu w Londynie uzyskała związkowe minimum na igrzyska w Rio (we wrześniu udało się to też Kowalskiej). Dobry sezon Lewandowska zakończyła triumfem w biegu maratońskim podczas Światowych Wojskowych Igrzysk Sportowych.

Na zawodach mistrzowskich niższej rangi zawodniczki i zawodnicy włocławskiego klubu zdobyli 24 medale (w tym trzynaście złotych). Zwrócić trzeba uwagę na fakt, że na podium stawali nie tylko biegacze ale też młodzi skoczkowie oraz przedstawiciele rzutów. Najczęściej byli to zawodnicy najmłodszych startujących w zawodach roczników. Ich medale i punktowane lokaty to efekt faktu, że młodzież ma obecnie porównywalne z rywalami warunki treningu.

Wszystko to pozwoliło Vectrze odzyskać miano najlepszego włocławskiego klubu w ogólnopolskiej klasyfikacji sportu dzieci i młodzieży. Lokata mogło być lepsza, ale w przypadku lekkoatletyki nie są do niej zaliczane rezultaty halowych mistrzostw juniorów oraz juniorów młodszych.

Odbyło się zebrania sprawozdawczo-wyborczego klubu. Dokonano podczas niego wyboru władz na nową kadencję. Funkcję prezesa ponownie powierzono Markowi Wódeckiemu, wiceprezesem została Jolanta Golasińska, zaś członkami zarządu: Marek Kaźmierski, Marzena Simińska i Małgorzata Bajraszewska.