Uzdrowiskowe miasto chce mieć ekologiczne autobusy

Czytaj dalej
Fot. nadesłane
Dominik Fijałkowski

Uzdrowiskowe miasto chce mieć ekologiczne autobusy

Dominik Fijałkowski

Wicemarszałek Zbigniew Ostrowski odwiedził inowrocławskie MPK. Z gościem rozmawiano o unijnym wsparciu na zakup autobusów.

- Chcemy, aby Inowrocław był pierwszym miastem w Polsce, które dysponuje kompletnie ekologicznym taborem autobusów miejskich. Wspieramy w ten sposób nasze uzdrowisko, ale także inwestujemy w zdrowie naszych mieszkańców, którzy nie będą wdychali tylu spalin - mówi Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia.

Pod koniec sierpnia ub. r. na ulice miasta wyjechało 10 hybrydowych autobusów Volvo o napędzie spalinowo - elektrycznym i dwa elektryczne wozy marki Solaris. Inowrocław stał się tym samym pierwszym europejskim miastem, w którym połowa taboru, to pojazdy o napędzie ekologicznym.

Warto przypomnieć, że w elektrycznych autobusach zastosowano układ odzyskiwania energii - akumulatory ładujące się podczas hamowania. Natomiast w hybrydach układ elektryczny magazynujący energię odzyskaną. Co ważne, wozy hybrydowe przynoszą MPK oszczędności na paliwie. Zużywają go bowiem prawie o 40 proc. mniej niż typowe autobusy wyposażone jedynie w silniki diesla. Z kolei oszczędności w eksploatacji autobusów elektrycznych wynoszą nawet 70 proc.

Obecnie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne czyni starania, aby na podobne pojazdy, nowoczesne, a przede wszystkim ekologiczne, zamienić swe pozostałe autobusy. W związku z tymi planami, Inowrocław odwiedził Zbigniew Ostrowski, wicemarszałek województwa. W siedzibie MPK spotkał się z prezydentem Ryszardem Brejzą i Mariuszem Kuszelem, dyrektorem miejskiej spółki przewozowej. Głównym tematem rozmów było wsparcie zakupu nowych autobusów środkami unijnymi.

Wicemarszałek zapoznał się też z zasadami funkcjonowania nowoczesnych autobusów w Inowrocławiu. Relację na ten temat zdali mu przede wszystkim kierowcy. Wrażenie na gościu zrobiła informacja o tym, że silniki uruchamiane są dopiero po dmuchnięciu przez kierowcę w alkomat znajdujący się w autobusie.

Pozostaje mieć nadzieję, że wrażenie jakie zrobiły na gościu nowoczesne inowrocła wskie autobusy sprawi, iż pomoże on w pozystakniu unijnej kasy na kolejne tak nowoczesne wozy dla MPK.

Dominik Fijałkowski

Od 1992 roku jestem dziennikarzem "Gazety Pomorskiej" w Inowrocławiu. Piszę o wszystkim, co dzieje się w Inowrocławiu, a głównie o tym co "piszczy" w miejscowym ratuszu. Opisuję też wydarzenia, które dzieją się w pozostałych miastach i gminach powiatu inowrocławskiego. Fotografuję imprezy sportowe, kulturalne, turystyczne... A zdjęcia z tych imprez zamieszczam na www.pomorska.pl i na www.inowroclaw.naszemiasto.pl. Prywatnie..., lubię dłuuuugie wyprawy rowerowe. I te krótsze też. Należę do Nadgoplańskiego Oddziału PTTK w Kruszwicy i Klubu Turystyki Rowerowej "Goplanie".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.