Uwaga! Oszukują na "300+". Nie podawaj numeru swojego konta!

Czytaj dalej
Fot. Szymon Starnawski
(maw)

Uwaga! Oszukują na "300+". Nie podawaj numeru swojego konta!

(maw)

Od 1 lipca rodzice mogą online składać wnioski o pieniądze z programu „Dobry Start”, czyli 300+. Oszuści już zwietrzyli okazję. Podszywają się pod instytucje obsługujące wypłatę świadczenia.

Każdy uczeń rozpoczynający rok szkolny raz w roku będzie otrzymywał 300 zł. Wnioski online rodzice mogą składać od 1 lipca, a wnioski papierowe - od 1 sierpnia. W niedzielę, pierwszego dnia przyjmowania wniosków przez internet, w całej Polsce wpłynęło ich ponad 90 tysięcy. W poniedziałek około południa było ich już 110 tysięcy.

- Jeśli ktoś złoży wniosek o „Dobry Start” w lipcu lub sierpniu, to otrzyma pieniądze do końca września - mówił w Polskim Radiu Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Im szybciej złożymy wniosek, tym szybciej dostaniemy świadczenie

Jak podaje MPiPS, w regionie kujawsko-pomorskim 300+ trafi do 256,5 tysiąca dzieci. 42,4 proc. mieszka w gminach miejskich, 23,9 w gminach miejsko-wiejskich, a 33,7 proc. w gminach wiejskich. Łącznie w ramach tego świadczenia rodziny na na Pomorzu i Kujawach otrzymają 76,9 mln zł. Ile wniosków już złożyli? Danych z poszczególnych województw jeszcze nie ma. Najwcześniej można się ich spodziewać w połowie tygodnia.

Wiadomo już natomiast, że oszuści zwietrzyli okazję, jak zarobić na 300+. Ministerstwo Rodziny przestrzega przed naciągaczami podszywającymi się pod instytucje realizujące wypłatę nowego świadczenia.

Od 1 lipca rodzice mogą przez internet złożyć wniosek o wyprawkę szkolną 300+. Rządzący chwalą program, opozycja go krytykuje, a oszuści zwietrzyli okazję, by naciągnąć rodziców.

Każdy uczeń rozpoczynający rok szkolny raz w roku będzie otrzymywał 300 zł. Aby dostać wsparcie, trzeba złożyć wniosek. By usprawnić i przyspieszyć proces przyznawania świadczenia, zrezygnowano z konieczności wydania i doręczenia decyzji administracyjnych. Będą one wydawane jedynie w przypadku odmowy przyznania świadczenia, a także w sprawach nienależnie pobranych świadczeń.

- Jako że procedury ograniczyliśmy do absolutnego minimum, świadczenie z programu „Dobry start” jest na wyciągnięcie ręki. Wniosek złożymy online od początku lipca - mówi Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Z kolei wnioski papierowe są przyjmowane od początku sierpnia.

Rządzący chwalą nowy program i przekonują, że taka finansowa pomoc przyda się rodzinom przez rozpoczęciem roku szkolnego. - Nasze doświadczenia z programem „Rodzina 500 plus” pokazują, że rodzice nie marnotrawią świadczeń - dodaje Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.


Dorota Hass o programie 300+

Najbogatsi nie powinni dostać tych pieniędzy

Program „Dobry Start” nie budzi entuzjazmu wśród posłów opozycji.

Joanna Scheuring-Wielgus: - Jeśli pan prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę obcinającą wynagrodzenia posłom, to się zastanowię czy złożyć wniosek.

Uważam, że w pierwszej kolejności pieniądze powinny dostać osoby z niepełnosprawnością, które sobie nie radzą, a potem możemy myśleć o osobach zdrowych.

Tomasz Lenz: - Jeśli rodzice dzieci idących do szkoły po raz pierwszy otrzymają 300 zł, aby wyposażyć je w tornister, przybory i niezbędne podręczniki to te pieniądze na pewno się przydadzą. Uważam, że to dobry pomysł, choć zastanawiam się czy te pieniądze powinni dostać wszyscy, bo dla niektórych jest to suma niezauważalna, a dla innych - znacząca.

Krzysztof Brejza: - Już da się zauważyć wzrost cen materiałów papierniczych. Jedną ręką wyciąga się pieniądze z portfeli Polaków, którzy płacą coraz więcej za długą listę produktów, a drugą daje jakieś pieniądze. To są zabiegi psychologiczne, ale przecież w przyrodzie nic nie ginie. Mam więc wątpliwości, czy takie wsparcie przy pomocy gotówki jest najlepszym rozwiązaniem.

Powinny zostać wprowadzone progi dochodowe i osoby najbogatsze nie powinny z takich świadczeń korzystać.

Gmina i powiat nie poprosi o numer konta

Oszuści już zwietrzyli okazję, jak zarobić na nowym programie „Dobry Start”. Uważajmy, by nie dać się nabrać!

Starając się o wyprawkę 300+ rodzice we wniosku podają swój numer konta. Gdy świadczenie zostanie im przyznane, otrzymają z gminy lub powiatu na podany we wniosku adres email informację potwierdzającą ten fakt.

Ministerstwo Rodziny zaleca ostrożność i przestrzega przed oszustami. Ci bowiem mogą podszywać się pod instytucję gminną lub powiatową, wysyłając wiadomości mailowe z linkiem lub prośbą o podanie numeru konta w celu dokonania przelewu świadczenia lub kliknięcie w link.

- Instytucja gminna lub powiatowa realizująca wypłaty świadczeń z programu „Dobry start” nie prosi o numer konta, a wysyłana przez nią wiadomość email ma charakter czysto informacyjny. Poza tym w takiej wiadomości od instytucji gminnej lub powiatowej nie znajdzie się prośba ani o odpowiedź, ani o kliknięcie w jakikolwiek link - zapewniają w resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej.

(maw)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.