Uwaga! 2 maja w sklepach będą nas obsługiwać po włosku

Czytaj dalej
Fot. Paweł Relikowski
Agnieszka Domka-Rybka

Uwaga! 2 maja w sklepach będą nas obsługiwać po włosku

Agnieszka Domka-Rybka

2 maja klienci będą dłużej robić zakupy, ponieważ w sklepach planują pracować bardzo wolno.

Jako pierwsi o planowanym na 2 maja strajku włoskim poinformowali związkowcy z Biedronki.

Zamierzają pracować za siebie, a nie za dwóch

- Zatrudnieni tego dnia będą pracować normalnie, tylko - zgodnie ze wszystkimi przepisami prawa pracy i BHP - skorzystają z 15-minutowych przerw, które im się należą, i zamierzają pracować tylko i wyłącznie za siebie, a nie za dwóch czy trzech - mówi Piotr Adamczak, szef związku zawodowego Solidarność w Biedronce.

Czyli, krótko mówiąc, planują bardzo wolno obsługiwać klientów. - Przykleją do ubrań specjalne naklejki, a klienci dostaną ulotki informacyjne. Mamy zbyt niski poziom zatrudnienia. Pracownicy w okrojonym składzie muszą wykonywać więcej, niż zakładają przepisy. Zarabiamy za mało. Podwyżki w Biedronce to tylko dobry PR. Średnia pensja to 2100 zł brutto miesięcznie. Dodatkowo w ubiegłym roku zabrano nam stażowe, więc osoba z 10-letnim stażem otrzymuje tyle samo, co nowy pracownik. W zamian wymyślono dodatek motywacyjny w wysokości 350 zł, jako nagroda za 100-procentową frekwencję. Żeby go dostać, nie można wziąć ani jednego dnia zwolnienia. Nawet na chorobę dziecka, a to przecież gwarantuje każdemu pracownikowi Kodeks pracy. To przelało czarę goryczy - uważa Adamczak.

Do ogólnopolskiej akcji zamierzają włączyć się jeszcze Kaufland, Carrefour i Tesco. Na razie mowa o kilku sklepach, ale związkowcy handlowej Solidarności namawiają do strajku włoskiego także pracowników pozostałych sieci.

Wszędzie bowiem problem jest ten sam, czyli fatalne warunki pracy, niskie wynagrodzenia i brak dialogu z załogą - oto główne zarzuty stawiane pracodawcom sieci handlowych przez związki zawodowe. - Nakładanie dodatkowych obowiązków związane z likwidacją etatów powoduje, że obciążenie pracą niejednokrotnie wykracza poza ludzkie możliwości fizyczne i jest przyczyną ogromnego stresu - mówi w rozmowie z nami Elżbieta Jakubowska, przewodnicząca Solidarności w Tesco. - W naszej sieci właśnie brak wystarczającej obsługi przy kasach oraz przy bezpośredniej obsłudze klienta, niewystarczająca liczba pracowników do wykładania towaru powodują utratę klientów, a co za tym idzie - spadek sprzedaży. To nie jest wina pracowników.

Poprosiliśmy o komentarz sieci, których związkowcy namawiają do strajku 2 maja. Do zamknięcia tego numeru „Pomorskiej” odpowiedział nam tylko Jeronimo Martins, właściciel Biedronki.

Konkurencyjni na tle branży
„Prowadzimy stały i otwarty dialog z organizacjami związkowymi i przedstawicielami pracowników” - odpowiada biuro prasowe JM. „ Nie chcemy komentować wypowiedzi przedstawicieli związków zawodowych w mediach. Biedronka od lat sukcesywnie podnosi pensje pracownikom. Naszym celem jest to, by pakiet wynagrodzeń i świadczeń pozapłacowych był zawsze konkurencyjny na tle branży, dlatego regularnie dokonujemy przeglądu sytuacji na rynku i wprowadzamy modyfikacje. W ciągu ostatniego roku firma Jeronimo Martins Polska podniosła wynagrodzenia trzykrotnie: od kwietnia i października 2016 roku i od kwietnia bieżącego. Na ostatnich podwyżkach skorzysta co najmniej 80 procent naszych pracowników. Oferujemy też jeden z najbogatszych na rynku pakietów świadczeń pozapłacowych”.

Agnieszka Domka-Rybka

Gdybym nie była tu, gdzie jestem, może prowadziłabym jakąś dużą firmę. Bo w tematyce biznesowej czuję się jak "ryba w wodzie" (i nie ma to żadnego związku z drugim członem mojego nazwiska). Większość moich artykułów dotyczy gospodarki. Choć nieraz, by się "zresetować", sięgam także po tematy społeczne. Od kilku lat prowadzę portal strefabiznesu.pomorska.pl, który jest mi bardzo bliski. Zżyłam się z nim i podglądam go nawet na urlopie - z tęsknoty.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.