Ustawa o sieci szpitali ciągle w ogniu krytyki

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Łokaj
Martyna Chmielewska

Ustawa o sieci szpitali ciągle w ogniu krytyki

Martyna Chmielewska

Wprowadzona przez prezydenta Andrzeja Dudę sieć szpitali wydłuży kolejki - ostrzega prezes Naczelnej Izby Lekarskiej Maciej Hamankiewicz.

Podpisana w ubiegły czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa o sieci szpitali wywołała burzliwą dyskusję wśród polityków i lekarzy. Zdaniem prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Macieja Hamankiewicza ustawa o sieci szpitali, zamiast ułatwić dostęp do leczenia, spowoduje wydłużenie kolejek - zwłaszcza jeśli zostanie wyeliminowanych około 30 proc. świadczeniodawców z rynku - powiedział Hamankiewicz.

Dodał, że część szpitali będzie miała problemy finansowe, a część - lepszą sytuację niż obecnie. - Kumulacja w jednym miejscu środków finansowych dla jednostek znajdujących się na najwyższym poziomie, takich jak szpitale uniwersyteckie, będzie korzystna. Pamiętajmy, że rzesze chorych leczą się głównie w tych szpitalach I i II stopnia referencyjności, gdzie sytuacja finansowa będzie trudniejsza - wyjaśnia.

Ustawę skrytykował także były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Oznacza chaos przede wszystkim dla pacjentów. Budżetowy system finansowania spowoduje, że pacjent będzie dla szpitala kosztem i nie będzie opłacało się leczyć skomplikowanych przypadków.

O podpisanej ustawie ostro wypowiedział się Jerzy Owsiak, który nie pozostawił na prezydencie Andrzeju Dudzie suchej nitki.

„Nie jest Pan »ludzkim panem«, Panie Prezydencie! (...) W myśl tej ustawy polska geriatria jest jeśli nie wykluczona, to absolutnie pozbawiona szans na rozwój” - napisał na Facebooku, tłumacząc, że WOŚP przeznaczyła ponad 70 mln zł na rzecz zaniedbanych oddziałów geriatrycznych.

Martyna Chmielewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.