Urzędników i służb coraz więcej

Czytaj dalej
Fot. Filip Kowalkowski
Maciej Czerniak

Urzędników i służb coraz więcej

Maciej Czerniak

Będzie u nas jeszcze więcej administracji i... policji. „Nie ma jednej prostej recepty na biurokrację”.

Już teraz trzeba było rzucić do dodatkowej pracy wszystkie osoby, które znają się na rzeczy - mówi Beata Jadczak-Block, pełniąca obowiązki Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Jakości Handlowej Produktów Rolno-Spożywczych (WIJHARS) w Bydgoszczy.

Urzędnicy inspektoratu w samym tylko kwietniu wystawili około 1600 zaświadczeń o jakości produktów dostarczanych przez rolników w regionie. To natężenie pracy wynikało z problemu rosyjskiego embarga na produkty spożywcze. A to nie koniec. Wkrótce urząd, który liczy tylko 24 pracowników, będzie musiał stawić czoła rządowemu pomysłowi. Mowa o projekcie ustawy o sprzedaży bezpośredniej. Dotyczyć ona będzie rolników, którzy zdecydują się indywidualnie sprzedawać wytwarzaną przez siebie żywność.

- Zakładając, że w regionie jest naprawdę wielu producentów, którzy są zainteresowani taką działalnością, z pewnością będziemy potrzebowali więcej osób do pracy - mówi Jadczak-Block.

W całym kraju, jak podaje „Rzeczpospolita” za resortem rolnictwa, liczba urzędników w instytucjach kontroli żywności ma się zwiększyć o 390 etatów.

W programie „500+” najwięcej osób zatrudniono (w dużej mierze czasowo) w Bydgoszczy. Toruński Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie przyjął dodatkowych 15 pracowników do obsługi przyjmowania wniosków o dotacje na dzieci. Wszyscy mają umowy na czas określony. Prócz tego jedna osoba zatrudniona jest na zlecenie do 1 lipca, a w kwietniu na kilka dni podpisano umowy z 27 osobami, które dyżurowały w punktach tymczasowych.

Osielski GOPS zatrudnił dodatkowo - na czas określony - dwie osoby przy programie Rodzina 500+. Już wiadomo, że wniosków będzie więcej, niż wstępnie szacowano. - Liczyliśmy na 800-900, a już jest ponad 900 - informuje Urszula Majewska, kierownik osielskiego ośrodka pomocy.

Z danych Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy wynika, że w gminach w związku z realizacją programu 500+ zatrudnienie zwiększyło się o 277,63 etatów. Samorządy na wszystkie prace związane z 500 zł na dziecko dostają w tym roku 2 proc. wartości wypłaconych świadczeń. W tym są inwestycje, remonty, zakup sprzętu i oprogramowania, zatrudnienie pracowników. Wojewoda przekazał prawie 4 mln zł.

Administracja publiczna to jednak zarówno urzędnicy państwowi, samorządowi, jak i pracownicy służb mundurowych. Obecnie garnizon policji w Kujawsko-Pomorskiem liczy 4826 policjantów.

- Według planu w tym roku zatrudnimy 262 policjantów - wylicza podinsp. Monika Chlebicz, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

W latach 2014 i 2015 na wypłaty dla policjantów przeznaczono 43,3 i 44,7 mln zł. Strażaków mamy z kolei 1535 w porównaniu z 1562 na koniec 2015 roku. Do tego dochodzą pracownicy korpusu służby cywilnej w PSP, których jest obecnie 47 oraz 32 osoby na stanowiskach pomocniczych.

W 2014 i 2015 roku na ich wypłaty poszło 92,7 mln zł. Ta kwota zawiera między innymi składki ZUS, fundusz pracy, wynagrodzenia, nagrody, odprawy.

- Nie ma jednej recepty. Błędny w założeniu był projekt zwolnienia 10 procent pracowników administracji, który miał swego czasu Donald Tusk - mówi Marcin Izdebski z Fundacji Republikańskiej. - Nie tu leży problem. Biurokracja jest droga nie tylko z powodu wypłat dla funkcjonariuszy publicznych, ale też kosztów ponoszonych przez tych, którzy stają się jej ofiarami. Mówiąc obrazowo, zwolnienie 10 proc. policjantów nie sprawi, że zniknie problem przestępczości.

Maciej Czerniak

W Gazecie Pomorskiej zajmuję się tematyką kryminalną, policyjną, jestem autorem relacji sądowych. Podejmuję sprawy z kręgu dziennikarstwa śledczego, najczęściej dotyczące tego, co dzieje się na styku władz publicznych z sektorem prywatnym. Z wykształcenia jestem polonistą, a tym, co w mojej pracy najbardziej mnie pociąga i codziennie zadziwia, jest fakt, że najciekawsze historie zawsze pisze życie. Bywają bardziej niezwykłe od scenariuszy filmów. Nie tylko sensacyjnych. Nie zamykam się jednak w tematyce prawno-kryminalnej. Interesuje mnie wszystko, co wiąże się z przemianami społecznymi - od polityki przez prawo do nowych technologii.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.