RozmawiałaJadwiga Aleksandrowicz

Uroczystość z udziałem Wiesława Meringa [rozmowa]

Uroczystość z udziałem Wiesława Meringa [rozmowa] Fot. Jadwiga Aleksandrowicz
RozmawiałaJadwiga Aleksandrowicz

Rozmowa z ks. prałatem Grzegorzem Karolakiem, proboszczem parafii p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Ciechocinku o czwartkowym wydarzeniu.

W kościele pojawiła się figura świętego Józefa Wędrującego z Dzieciątkiem. Parafia zapowiada kult tego świętego. Skąd ten wybór?
Święty Józef był uchodźcą, wędrowcem. Dziś w naszym niespokojnym świecie potrzebne jest oparcie w kimś takim jak ta wspaniała postać, człowiek, który wychował Jezusa, opiekował się nim wraz z Marią, był oddany rodzinie. Dla mnie samego to ważny święty od dziecka. Wiem, że jest najbardziej skuteczny ze wszystkich świętych. Istnieje wiele dowodów na spełnianie kierowanych do niego próśb, są nawet świadectwa uzdrowień. Figura cztery razy zmieniała miejsce w Polsce. Odkupiliśmy ją od parafii w Kaliszu. Sfinansowali ten zakup nasi parafianie. Figura już stoi w kościele. W czwartek zostanie poświęcona.

Jak będą wyglądały uroczystości?
Mszę odprawi ksiądz biskup Wiesław Mering w towarzystwie księży z dwudziestu pięciu parafii pod wezwaniem świętego Józefa. Kazanie wygłosi ksiądz doktor Dariusz Kaliński, będą też dwa wystąpienia; księdza doktora Jacka Ploty, proboszcza parafii pod wezwaniem świętego Józefa w Kaliszu oraz księdza doktora Andrzeja Latonia, prezesa Polskiego Towarzystwa Józefologicznego. Ksiądz biskup poświęci figurę. Wręczy też Iwonie i Bartoszowi Różańskim ołtarzyk z wizerunkiem świętego Józefa Kaliskiego. Ten ołtarzyk będzie peregrynował co tydzień do innej rodziny w parafii.

RozmawiałaJadwiga Aleksandrowicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.