Uratował relikwie. Powstał o tym film

Czytaj dalej
Fot. archiwum
Dominik Fijałkowski

Uratował relikwie. Powstał o tym film

Dominik Fijałkowski

W Instytucie Prymasa Józefa Glempa w Inowrocławiu będziemy mieli okazję obejrzeć przedpremierowo dokument o Urbanie Thelenie.

- To nie tylko bardzo ciekawa historia, ale także opowieść o dzielnych ludziach po obu stronach wojennej barykady, którzy w imię swojej wiary ryzykowali życie - podkreśla Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia.

Zakończyły się prace nad filmem „Emisariusz Kardynała”. Będzie go można obejrzeć przedpremierowo w Inowrocławiu już pojutrze, 23 bm., o godz. 17 w Instytucie Prymasa Józefa Glempa przy Placu Klasztornym 2. Z tej okazji, na zaproszenie prezydenta Brejzy, przyjedzie do Inowrocławia twórca filmu.

„Emisariusz Kardynała” jest obrazem dokumentalnym. Wyreżyserował go według własnego scenariusza Andrzej Machnowski. Bohaterem filmu jest Urban Thelen, żołnierz niemieckiego Wehrmachtu, który wziął udział w niecodziennej misji. W czasie drugiej wojny światowej Thelen stacjonował w Inowrocławiu. Na prośbę ks. Paula Mattauscha, proboszcza kościoła św. Mikołaja podjął się udziału w niebezpiecznym przedsięwzięciu. Jego celem było uratowanie przed hitlerowcami relikwii św. Wojciech z katedry w Gnieźnie. W lipcu 1941 Urban Thelen przewiózł potajemnie relikwie do Inowrocławia. Zostały one ukryte w kościele św. Mikołaja, dzięki czemu bezpiecznie doczekały końca wojny.

Kilka lat temu Urban Thelen gościł w Inowrocławiu. Odwiedził kościół farny. Od władz miasta otrzymał natomiast podziękowania i specjalny prezent, upamiętniający jego bohaterski czyn.

Jak wspomnieliśmy, w środę odbędzie się przedpremierowy seans filmu „Emisariusz Kardynała”. Ze względu na wielkość sali w Instytucie Prymasa Józef Glempa, liczba miejsc na widowni jest ograniczona. Wprowadzono więc bezpłatne wejściówki, które odbierać można w pokoju 204 Urzędu Miasta.

Wszyscy inowrocławiane będą mieli okazję obejrzeć film już w najbliższą niedzielę, 27 bm., o godz. 16.25. Wyemituje go TVP Historia.

- To opowieść o niezwykłym człowieku, z Inowrocławiem w tle - rekomenduje prezydent Ryszard Brejza.

Dominik Fijałkowski

Od 1992 roku jestem dziennikarzem "Gazety Pomorskiej" w Inowrocławiu. Piszę o wszystkim, co dzieje się w Inowrocławiu, a głównie o tym co "piszczy" w miejscowym ratuszu. Opisuję też wydarzenia, które dzieją się w pozostałych miastach i gminach powiatu inowrocławskiego. Fotografuję imprezy sportowe, kulturalne, turystyczne... A zdjęcia z tych imprez zamieszczam na www.pomorska.pl i na www.inowroclaw.naszemiasto.pl. Prywatnie..., lubię dłuuuugie wyprawy rowerowe. I te krótsze też. Należę do Nadgoplańskiego Oddziału PTTK w Kruszwicy i Klubu Turystyki Rowerowej "Goplanie".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.