Marek Weckwerth

Uprzątnięto dopiero około 20 procent drzew powalonych w sierpniowej nawałnicy

Taki krajobraz po zebraniu wiatrołomów zastaliśmy wczoraj w rezerwacie przyrody Wąwelno w powiecie sępoleńskim. Fot. Katarzyna Paczewska Taki krajobraz po zebraniu wiatrołomów zastaliśmy wczoraj w rezerwacie przyrody Wąwelno w powiecie sępoleńskim.
Marek Weckwerth

- W wielu miejscach leżą całe połacie lasów. Tak jest na przykład przy drodze krajowej numer 25 między Mąkowarskiem a Sępólnem Krajeńskim. To widać z szosy, najlepiej w okolicach Obodowa. Nikt tego nie uprzątnie? - pytają kierowcy jadący tą trasą.

- Prace porządkowe w zniszczonych sierpniową wichurą lasach idą pełną parą - zapewnia Mateusz Stopiński, starszy specjalista Służby Leśnej, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. - Dotąd udało się oczyścić około 20 procent zniszczonych lasów, czyli tak zwanych złomów i wywrotów.

To prawie 1,2 mln metrów sześciennych drewna.

W 14 „klęskowych nadleśnictwach” (Bydgoszcz, Czersk, Gołąbki, Przymuszewo, Różan-na, Runowo, Rytel, Solec Kujawski, Szubin, Tuchola, Zam-rzenica, Żołędowo, Lutówko, Woziwoda) pracują 154 zakłady usług leśnych. Ścinki, przerzynki i okrzesywania wykonują 157 harwestery (kombajny zrębowe), wspierane przez 151 forwarderów (ciągniki do zrywki drewna) oraz 205 ciągników i przyczep samozaładowczych, a także inny sprzęt.

Na kiedy planowane jest zakończenie prac? Jakie problemy są napotykane? Czytaj w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 70% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.