Upokorzyli Ciebie urzędnicy? Oddaj sprawę do sądu
Do takiego działania zachęca Stowarzyszenie Razem Przeciw Przemocy, które otwiera biuro bezpłatnych porad prawnych i psychologicznych.
W ramach akcji „Szanujmy się wzajemnie” stowarzyszenie chce pobudzić aktywność mieszkańców, a także kontrolować pracę urzędników i rozwiązywać konflikty na linii mieszkańcy - urzędnicy.
Biuro Interwencji Społecznych będzie działało w grudziądzkiej siedzibie Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Długiej 8. Tam organizowane będą dyżury pomocy prawnej i psychologicznej w każdą drugą i czwartą środę miesiąca. W g. 13-15.
- Zdecydowaliśmy się na taką akcję wobec narastającej fali przypadków naruszenia godności osobistej mieszkańców w naszych urzędach - mówi dr Sławomir Dębski, przewodniczący Stowarzyszenia Razem Przeciwko Przemocy. - Zgłaszają się do nas różni ludzie, którzy opowiadają jak zostali potraktowani w ratuszu lub innych instytucjach. Jak w wypowiedziach medialnych szkalował ich prezydent lub były dyrektor szpitala. Będziemy takim osobom pomagać w przygotowaniu wniosków do sądów cywilnych o odszkodowania.
Jak uważa dr Dębski, w Grudziądzu wiele osób jest represjonowanych ze względu na krytykę ratusza. Z tego powodu ich inicjatywy są z góry odrzucane przez urzędników.
Dodatkowo w ramach tej samej akcji prowadzone będą dyżury pomocy psychologicznej.
- Represje w urzędach powodują uprzedzenia, wykluczenie ze sfer życia publicznego, mniejszą satysfakcję z działania, nerwice, depresje - mówi Sylwia Winiarek, pani psycholog, która będzie udzielała pomocy poszkodowanym.