Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy od nowego roku akademickiego 2019/2020 uruchamia Szkołę Doktorską. O przygotowaniach do jej otwarcia rozmawiamy z prof. Romanem Leppertem, dyrektorem Szkoły Doktorskiej UKW.
Od nowego roku akademickiego UKW otwiera Szkołę Doktorską. Co skłoniło Państwa do jej powołania?
Prof. Roman Leppert: Powołanie Szkoły Doktorskiej jest konsekwencją wejścia w życie od 1 października 2018 roku nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. W miejsce dotychczasowych studiów doktoranckich, prowadzonych przez wydziały, posiadające uprawnienia do nadawania stopni naukowych od nowego roku akademickiego powstanie Szkoła Doktorska prowadząca kształcenie i umożliwiająca uzyskanie stopnia naukowego doktora, działająca w skali całej uczelni. Taka zmiana jest m.in. konsekwencją przeniesienia uprawnień do nadawania stopni naukowych, z dotychczasowych rad podstawowych jednostek organizacyjnych (czyli wydziałów) na poziom Senatu, który może przekazać te uprawnienia innemu wskazanemu przez siebie organowi. W przypadku UKW takim organem będą rady dziedzin nauki.
Co oznacza to dla osób, które będą chciały podjąć studia doktorskie?
Zmiana ta jest korzystna zwłaszcza dla tych, którzy podejmą kształcenie w Szkole Doktorskiej, m.in. dzięki temu, że wszystkie podejmujące kształcenie osoby będą uprawnione do otrzymywania stypendium doktoranckiego, pozwalającego się utrzymać, dzięki czemu cały swój wysiłek w trakcie czterech lat kształcenia będą mogli skoncentrować na przygotowaniu rozprawy doktorskiej.
Czytaj więcej w dalszej części rozmowy.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień