Unijna kara dla Apple - 13 miliardów euro

Czytaj dalej
Fot. Mark Lennihan
Kazimierz Sikorskiredakcja@polskatimes.pl

Unijna kara dla Apple - 13 miliardów euro

Kazimierz Sikorskiredakcja@polskatimes.pl

Komisja Europejska nałożyła największe w Europie odszkodowanie na Apple. Amerykańska firma uzyskała nielegalną pomoc od irlandzkiego rządu.

Amerykański koncern Apple musi zapłacić 13 mld euro za przestępstwa podatkowe. To rekordowe odszkodowanie w Europie. Zdaniem Komisji Europejskiej, gigant otrzymał nielegalną pomoc od irlandzkiego rządu i teraz musi zwrócić pieniądze Dublinowi.

Zdaniem KE, firma odnosiła korzyści podatkowe niezgodnie z unijnymi zasadami pomocy publicznej, stwierdziła unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager.

W Brukseli od dawna mówiło się o konieczności przykładnego ukarania koncernów, które unikają płacenia podatków. Wymieniano również m.in. firmy Google i Amazon.

Dochodzenie w sprawie Apple trwało ponad dwa lata. Wszystko wskazuje na to, że od decyzji Komisji Europejskiej odwołają się i Apple, i rząd Irlandii. Ten ostatni stanowczo zaprzecza, jakoby traktował amerykańską firmę w wyjątkowy sposób. Nie jest jednak tajemnicą, że w zamian za ulgi podatkowe Apple rozwinęło działalność w Irlandii i zatrudniło tam około 5,5 tys. pracowników.

Jeszcze przed ogłoszeniem decyzji amerykański Departament Skarbu określił Komisję Europejską „ponadnarodową władzą podatkową”. Stawał też w obronie Apple, Amazona oraz Fiata Chryslera.

Na początku tego roku prezes Apple Tim Cook był ostrożnym optymistą, jeśli chodzi o konflikt z Komisją Europejską. Już wtedy jednak zapowiedział, że po ewentualnej przegranej jego firma będzie się odwoływać. Odwołanie od podobnej decyzji Komisji Europejskiej złożył już Fiat, któremu nakazano zwrot pomocy ze strony Luksemburga, oraz Starbucks - ta sieć z kolei korzystała ze zwolnień podatkowych w Holandii.

Co ciekawe, jakby przewidując czarny scenariusz, Cook sprzedał 334 tys. akcji, spodziewając się najwidoczniej spadku ich wartości na giełdzie.

Dotychczas najwyższa kara nałożona przez Komisję Europejską za nadużycia podatkowe objęła francuskiego giganta energetycznego EDF, który musiał zapłacić 1,37 mld euro za korzystanie z niedozwolonej pomocy publicznej.

Autor: Kazimierz Sikorski

Kazimierz Sikorskiredakcja@polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.