UMK jest 10 uczelnią w kraju [ranking]

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
Ewa Abramczyk-Boguszewska

UMK jest 10 uczelnią w kraju [ranking]

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Tak wysokie miejsce uczelnia zajęła w rankingu miesięcznika „Perspektywy”. Dwa pozostałe uniwersytety z regionu są poza pierwszą pięćdziesiątką.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu może mówić o sukcesie. Utrzymał 5 lokatę w zestawieniu samych uniwersytetów, doceniono go za potencjał naukowy (6 miejsce), wysoko oceniono kształcenie na takich kierunkach jak filozofia, fizyka i astronomia oraz historia i archeologia.

Natomiast w rankingu wszy-stkich uczelni akademickich UMK spadł o jedno oczko (w porównaniu z ubiegłym rokiem). - Zamieniliśmy się miejscami z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym - mówi dr Ewa Walusiak-Bednarek z biura prasowego UMK.

Słabiej UMK wypadł w kategorii innowacyjność. - Co wynika z faktu, że kryterium to głównie opiera się na liczbie patentów i licencji. Trudno jest tu rywalizować z politechnikami - dodaje dr Ewa Walusiak-Bednarek.

Innowacyjność okazała się natomiast mocną stroną Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. W tej kategorii UTP zajął najlepsze miejsce spośród uczelni z regionu. Znalazł się na 25 miejscu (UMK na 30, a UKW nie ujęto w 50 najlepszych). - Widać, że procentuje współpraca z przemysłem - mówi dr Mieczysław Naparty, rzecznik UTP. - Jesteśmy w pierwszej dziesiątce w kraju, jeśli chodzi o liczbę patentów. Bardzo dobrze działa Regionalne Centrum Innowacyjności. Prowadzimy badania na zlecenie firm, które zwracają się do nas o rozwiązanie konkretnych problemów. W ogólnym rankingu jesteśmy w szóstej dziesiątce, podobnie jak w zeszłym roku. Mogłoby być lepiej, ale nie jest to najgorszy wynik.

UMK jest 10 uczelnią w kraju [ranking]
UMK jest w czołówce uczelni akademickich w kraju. Według rankingu „Perspektyw”, pracodawcy z regionu najchętniej zatrudniają jej absolwentów. Nic dziwnego więc, że młodzi wybierają UMK.

Pozycję sprzed roku utrzymał również Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Jest on wśród uczelni zajmujących miejsca od 61 do 70 (konkretnych lokat nie podano). - Staramy się, aby z roku na rok rozwój naukowy, liczba projektów naukowych jak i patentów były coraz większe - mówi Małgorzata Jendrycz-ka, rzecznik UKW. - Należy jednak pamiętać, że w rankingu webometrics, prezentującym potencjał naukowy, liczbę publikacji i cytowań, UKW jest na 20 miejscu spośród polskich uczelni, a najwyżej ze wszystkich uczelni w Bydgoszczy.Collegium Medicum UMK zajęło ostatnie, 11 miejsce w grupie uczelni medycznych.

Z niepublicznych szkół wyższych z regionu najlepiej wypadła Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy. Zajęła ona 29 miejsce. - Cieszymy się uzyskaniem tak wysokich notowań, zwłaszcza w kategorii związanej z innowacyjnością i umiędzynarodowieniem - mówi Sabina Stankiewicz z biura prasowego WSG. - Obecnie mamy 700 studentów zagranicznych, głównie z Ukrainy, ale też z Nigerii, Nepalu czy Indii. Wprowadzamy nowe obszary kształcenia, m.in. w branży przemysłów kreatywny ch, a także z zakresu budownictwa, ekonomii w połączeniu z IT i zarządzaniem.

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Szkoła – to nie tylko miejsce, ale przede wszystkim uczniowie i nauczyciele. To oni tworzą ją każdego dnia. Dlatego też piszę o tym, co dla nich ważne: o ich problemach, codziennych sprawach, sukcesach i radościach. W swoich artykułach zawsze staram się pokazać dwie strony medalu, bo przecież w gruncie rzeczy chodzi nam wszystkim o to samo: o dobrą edukację dla dzieci. Sięgam również po opinie fachowców, którzy odnoszą się do aktualnej sytuacji w polskiej oświacie. Interesuje mnie też to, co dzieje się na polskich uczelniach, zwłaszcza tych z Kujawsko-Pomorskiego. Pisząc o edukacji, ciągle się czegoś uczę.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.