UMB. Dostała implant. Będzie słyszeć

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Zgiet
Agata Sawczenko

UMB. Dostała implant. Będzie słyszeć

Agata Sawczenko

Dzięki międzynarodowemu projektowi trzy osoby w Białymstoku odzyskają słuch. Amerykańska firma wybrała właśnie nasz ośrodek na testowanie nowego implantu

Pacjentka trafiła do nas trzy lata temu z nagłym upośledzeniem słuchu - mówi prof. Marek Rogowski, kierownik Kliniki Otolaryngologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Lekarze jej pomogli. Niestety, jej słuch wciąż się pogarszał. Na jedno ucho przestała słyszeć, w drugim też już niewiele pomagał aparat słuchowy. Wszczepiono jej implant ślimakowy, którego jeszcze nie stosowano w Europie. Jedynie dwa tygodnie wcześniej podobny zastosowano w Hiszpanii.

U nas było możliwe dzięki nawiązaniu międzynarodowej współpracy naukowej, w tym z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Pekinie i w Caracas. Trzy takie urządzenia zostały przekazane w formie darowizny, a NFZ zrefunduje tylko koszty operacji, także kolejnych. - To pewien ukłon w stronę Białegostoku, docenienie naszych umiejętności - przyznaje prof. Marek Rogowski.

Białostoccy lekarze mają sprawdzić czy urządzenie, które było tworzone do zastosowania w języku chińskim i hiszpańskim, tak samo dobrze sprawdzi się w języku polskim. - Będzie to można ustalić dopiero w kolejnych miesiącach, a za miesiąc, kiedy rana po wszczepieniu implantu zagoi się - będziemy aktywować pacjentce procesor mowy - tłumaczy prof. Rogowski.

Procesor to część implantu, która znajduje się na zewnątrz. Do niego docierają wszystkie dźwięki z otoczenia. Są odpowiednio kodowane, a następnie drogą fal radiowych przekazywane przez skórę do wszczepionego elementu wewnętrznego, w którym powstają impulsy elektryczne. Te impulsy bezpośrednio stymulują zakończenia nerwu słuchowego, a mózg odbiera je jako naturalny dźwięk.- Pacjentka od początku będzie musiała uczyć się słyszeć - mówi Marek Rogowski. Ale jest pełen optymizmu: - Kora mózgowa jest bardzo plastyczna i rehabilitacja słuchowa przyniesie szybką poprawę.

Białostoccy lekarze wszczepią jeszcze dwa takie implanty. Dzięki temu kolejne osoby będą mogły odzyskać słuch. NFZ płaci za ok. 10 takich operacji rocznie. - Ostatnio przekazał dodatkowe środki na kilku kolejnych to jeszcze w tym miesiącu - przyznaje prof. Rogowski.

Agata Sawczenko

W "Kurierze Porannym" i "Gazecie Współczesnej" zajmuję się przede wszystkim szeroko pojętą ochroną zdrowia. Chętnie podejmuję też tematy społeczne i piszę o ciekawych ludziach.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.