Ulice bez korków. Po Bydgoszczy kierowcy jeżdżą najszybciej [infografika]

Czytaj dalej
Fot. Filip Kowalkowski
Mateusz Mazur

Ulice bez korków. Po Bydgoszczy kierowcy jeżdżą najszybciej [infografika]

Mateusz Mazur

Tak wynika ze specjalnego raportu, który opublikowali fachowcy ze znanego serwisu Korkowo.pl.

Specjaliści mierzyli osiągane prędkości przez kierowców od grudnia ubiegłego roku do lutego za pomocą danych GPS z systemu Yanosik. Wynika z nich, że kierowcy w Bydgoszczy poruszają się najszybciej w całym kraju.

W grodzie nad Brdą średnia prędkość w ciągu dnia (od godziny 7 do 18) wyniosła równe 50 kilometrów na godzinę. Taki wynik odnotowano na terenie całego miasta. Na drugim miejscu z wynikiem o 2 kilometry na godzinę słabszym jest Lublin. Najniższy stopień podium należy do Gdańska, gdzie samochody jeżdżą z prędkością średnio 46 kilometrów na godzinę. Najtrudniejsza sytuacja na drogach jest natomiast w Warszawie, gdzie stołeczni kierowcy poruszają się z prędkością 41 kilometrów na godzinę.

Fachowcy portalu dowodzą, że w naszym mieście korków jest najmniej, a prędkości, z jakimi mogą poruszać się kierowcy są największe. Drogowcy przekonują

Specjaliści z serwisu dowodzą również, że sytuacja na drogach poprawiła się w stosunku do roku ubiegłego. I w tym przypadku również Bydgoszcz zajęła pierwszą lokatę, gdyż kierowcy jeżdżą szybciej a niżeli rok temu o średnio 3 kilometry na godzinę. Podobny wzrost zanotowano w Krakowie a minimalnie słabszy w Łodzi. Wolniej o 3 kilometry na godzinę jeździ się natomiast w Katowicach.

- W sumie faktycznie można odczuć, że po centrum jeździ się nieco szybciej. Ale nie wszędzie. Zapraszam w godzinach szczytu na Kamienną - mówi pan Tomasz, bydgoski taksówkarz.

Drogowcy z kolei nie kryją dużego zadowolenia z wyniku przeprowadzonych badań.

- System ITS się obronił, a ten wynik pokazuje, że inwestycja sprawdziła się - komentuje Krzysztof Kosiedowski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej.

Drugim czynnikiem, jaki miał wpływ na tak dobry wynik, to z pewnością łagodny okres zimowy. - Ale też nasza praca - dodaje Kosiedowski. - Jeśli zimowe utrzymanie ulic odbywałoby się z opóźnieniem nie uzyskalibyśmy takiego rezultatu.

Fachowcy portalu dowodzą, że w naszym mieście korków jest najmniej, a prędkości, z jakimi mogą poruszać się kierowcy są największe. Drogowcy przekonują

Drogowcy podkreślają, że nie zamierzają spocząć na laurach i chcą usprawnić w ruch w najbardziej newralgicznych miejscach. - Zdajemy sobie sprawę, że na Kamiennej ruch jest mocno utrudniony. Dlatego przygotowujemy się do rozbudowy trasy W-Z - przypomina rzecznik ZDMiKP.

A co jeszcze jest do naprawy? Według informacji zebranych przez Inteligentne Systemy Transportowe największe natężenie ruchu w godzinach szczytu popołudniowego jest na ulicach: Kazimierza Wielkiego, Spornej, Toruńskiej i wspomnianej już Kamiennej (na kilku odcinkach).

Mateusz Mazur

Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W Gazecie Pomorskiej od 2014 roku. Początkowo w dziale miejskim, a od 2018 roku wydawca i dziennikarz portalu internetowego www.pomorska.pl


Poza pracą kibic sportowy na pełen etat. Fan dobrej muzyki, wycieczek rowerowych i gier planszowych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.