Ułani przygalopują pod ratusz, a my przywitamy weteranów

Czytaj dalej
Fot. Joanna Bejma
Joanna Bejmajoanna.bejma@pomorska.pl

Ułani przygalopują pod ratusz, a my przywitamy weteranów

Joanna Bejmajoanna.bejma@pomorska.pl

Inne czołgi i armaty. Dodatkowa inscenizacja. Także udział ułanów i weteranów. To w ramach piątych Łabiszyńskich Spotkań z Historią. Trzeba tu być!

Kolejna, jubileuszowa edycja Łabiszyńskich Spotkań z Historią zbliża się wielkimi krokami. Imprezę zaplanowano w dniach od 27 do 29 maja.

Prawie pięć lat temu, ot tak, na próbę, łabiszyński rynek stał się tłem dla inscenizacji wydarzeń z 1945 roku. Pokazano jak mogło wyglądać wyzwolenie miasta i jego mieszkańców w 1945 roku. Spodobało się to tak bardzo, że już kilka miesięcy później zorganizowano pierwszą edycję Spotkań.

Impreza ma już swoją renomę. Przyciąga nie tylko mieszkańców regionu, ale miłośników militariów i historii z Polski, także zagranicy. Skoro w tym roku przypada jubileuszowa edycja przedsięwzięcia, co szczególnego zaplanowano?

Zamiast trzech tradycyjnych, dużych rekonstrukcji odbędą się cztery, jedna w piątek 27 maja (godz. 19), dwie w sobotę (28 maja o godz. 14 przed ratuszem i o godz. 19 przy młynie), ostatnia w niedzielę (29). Organizatorzy przyzwyczaili nas, że największa, niedzielna inscenizacja organizowana jest na żwirowni, która jest naturalnym amfiteatrem. Tym razem epizod na żwirowni odbędzie się już w piątek, w niedzielę zaś łabiszyński ratusz oraz Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej AA7- główni organizatorzy imprezy - zapraszają nas na ... plażę do Smerzyna (godz. 14).

- W trakcie tegorocznych Spotkań ujrzymy epizody z wojny obronnej z 1939 roku oraz epizody walk we Włoszech. Łączy je postać generała Władysława Andersa - mówi Artur Czaja, członek Stowarzyszenia AA7.

W związku z tym do Łabiszyna, po raz pierwszy, przybędą ułani!!! W sobotę ujrzymy ich na pewno w okolicy rynku, w niedzielę natomiast wezmą udział w popołudniowej inscenizacji w Smerzynie „Polskie drogi 1939”. Jeśli chodzi o liczby. Do Łabiszyna w tym roku przyjedzie od 250 do 300 rekonstruktorów, wśród nich goście z zagranicy np. ze Stanów Zjednoczonych, Słowacji i Niemiec.

W tym roku pojawi się także zupełnie nowy sprzęt. Będą to m.in. inne niż dotychczas czołgi oraz armaty.

Inscenizacje i sprzęt to oczywiście nie wszystko. Imprezie jak zawsze towarzyszyć będzie szereg innych atrakcji.

- Będzie to na przykład wystawa starych samochodów, koncert „W krainie łagodności” , czy gala mundurowa. W tym roku do naszego miasta zaprosiliśmy także weteranów z drugiego Korpusu Polskiego - informuje z kolei Jacek Idzi Kaczmarek, burmistrz Łabiszyna.

Joanna Bejmajoanna.bejma@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.