UKW jest najlepszy wśród uczelni w Bydgoszczy

Czytaj dalej
Fot. Filip Kowalkowski
Katarzyna Dworskakatarzyna.dworska@pomorska.pl

UKW jest najlepszy wśród uczelni w Bydgoszczy

Katarzyna Dworskakatarzyna.dworska@pomorska.pl

Zbadali liczbę treści publikowanych w internecie. W międzynarodowym rankingu bydgoski uniwersytet awansował o 576 miejsc.

Chodzi o Webmetryczny Ranking Uniwersytetów Świata. Bydgoska uczelnia zajęła w nim 20. miejsce wśród polskich szkół. W klasyfikacji sprawdzono liczbę treści publikowanych w intermecie przez 12 tys. uczelni. Tutaj UKW był 1345. - To dla nas ogromne wyróżnienie - cieszy się Małgorzata Jendryczka, rzecznik uniwersytetu. - Tym bardziej, że w porównaniu z zeszłorocznym zestawieniem awansowaliśmy aż o 576 miejsc.

Ranking, dwa razy do roku przygotowuje zespół hiszpańskich naukowców Cybernetics Lab, którzy przyglądają się temu, w jaki sposób uczelnie udostępniają prace swoich badaczy. Główne mierniki to liczba stron internetowych i plików oraz cytowania publikacji. Pozwala to zweryfikować, które z nich najbardziej dbają o dostępność i rozpowszechnianie w sieci publikacji naukowych i wyników prac badawczych - O miejscu decydują cztery kryteria: wpływ, obecność, otwartość i prestiż - wyjaśnia Jendryczka. - Chodzi o rozpoznawalność w sieci. Liczy się nie tylko liczba udostępnionych plików, w tym także prac naukowych, ale także efekt, który wywierają, czyli liczba wszystkich cytowań i powołań.

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy był 43. w Polsce i 2031. na świecie. W rankingu uwzględniono również Collegium Medicum, które zajęło 97. pozycję w kraju i 6318. na świecie.

W czołówce znalazły się zwłaszcza amerykańskie uczelnie. Zestawienie otwiera Uniwersytet Harvarda. Wśród polskich szkół wyższych najlepiej wypadł Uniwersytet Jagielloński, który zajął 281. miejsce na świecie, dalej był Uniwersytet Warszawski, krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Warszawska i poznański Uniwersytet Adama Mickiewicza. Uniwersytet Mikołaja Kopernika zajął 580. miejsce.

Katarzyna Dworskakatarzyna.dworska@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.