Ukraina chce się u nas uczyć gospodarki

Czytaj dalej
Fot. Filip Kowalkowski
Mateusz Mazur

Ukraina chce się u nas uczyć gospodarki

Mateusz Mazur

Dzisiaj nasi wschodni sąsiedzi mają zjawić się w Bydgoszczy. -Jesteśmy liderem w zakresie infrastruktury komunalnej - mówi Rafał Bruski

- Chcemy, jako miasto pokazać, jakie problemy mieliśmy w dziedzinie gospodarki komunalnej i jak je rozwiązaliśmy. To ważne kwestie związane z odpadami, gospodarką wodną i transportem publicznym - zapowiada forum polsko-ukraińskie w Bydgoszczy Rafał Bruski, prezydent miasta. Jutro i w czwartek potrwa specjalna konferencja, podczas której samorządowcy pochwalą się najnowszymi inwestycjami, które przyczyniły się do naszego rozwoju (między innymi spalarnią śmieci, tramwajem do Fordonu i Inteligentnym Systemem Transportowym). - Jako miasto jesteśmy liderem w zakresie infrastruktury komunalnej. Chcemy pokazać Ukraińcom efekty naszej pracy, nieco pochwalić się i pomóc im w przygotowaniach do ich większych projektów - dodaje Rafał Bruski.

W naszym mieście zjawią się merowie, parlamentarzyści oraz samorządowcy z Ukrainy. W sumie około 40 osób. Podczas pierwszego dnia odbędą się prezentacje i wykłady a w drugim wizyty studyjne. Zaplanowano np. przejazd na końcową pętlę tramwajową Łoskoń, zwiedzanie Pesy i odwiedziny w Centrum Sterowania Ruchem.

- Jeszcze kilkanaście lat temu, kiedy sami przygotowywaliśmy inwestycje w zakresie ochrony środowiska również jeździliśmy na zachód i pytaliśmy o przygotowania do takich projektów. Teraz mamy okazję podzielić się swoim doświadczeniem. Mamy nowoczesne systemy wodno-ściekowe, a bydgoskie wodociągi są jednymi z najlepszych w kraju - uważa Stanisław Drzewiecki, prezes MWiK. Przypomina on także, że jeszcze niedawno nasz system wodno-ściekowy nie był w najlepszym stanie, ale przeprowadzone inwestycje doprowadziły do jego rozwoju.

Jednym z głównych organizatorów spotkania jest spółka ProNatura, która zajmuje się bydgoską spalarnią. - Mamy najnowocześniejszy system przekształcania odpadów, dzięki któremu jesteśmy liderem w skali kraju - mówi Konrad Mikołajski, prezes spółki.

Mateusz Mazur

Dziennikarz portalu internetowego Gazety Pomorskiej www.pomorska.pl

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.