Układanki wyborcze - najważniejsi gracze odkryli karty
13 października zdecydujemy, kto zasiądzie w ławach poselskich i senackich.
Z kandydowania do Sejmu zrezygnował Eugeniusz Kłoptek (PSL), poseł od 1997 roku. Nie wystartuje też jego żona, Agnieszka. To protest przeciw zachowaniu się władz partii wobec lidera ludowców na Kujawach i Pomorzu.
Lider PSL, czyli Zbigniew Sosnowski, musiał ustąpić „jedynkę” Pawłowi Szramce (Kukiz'15), który kończy pierwsza sejmową kadencję. To był jego debiut w polityce.
Z kolei szef SLD w regionie, Ireneusz Nitkiewicz, wystartuje z list Koalicji Obywatelskiej.
Odejście z polityki już wcześniej zapowiedział senator Jan Rulewski. Na listach do Sejmu próżno też szukać nazwisk Teresy Piotrowskiej (posłanka od 2001 roku) czy Zbigniewa Pawłowicza - oboje z PO.
Kogo zobaczymy, a kogo zabrakło na listach kandydatów na posła i senatora? Partie prezentują gotowe listy albo przynajmniej czołowe nazwiska.
Pierwsze skrzypce grają obecni posłowie, jest sporo radnych różnych szczebli, przewodniczący (lub wice) rad, wójtowie, kandydaci, którym nie poszczęściło się w wyborach samorządowych lub do PE. Dopóki listy nie są zarejestrowane, mogą nastąpić przetasowania.
Listy bez niespodzianek
W województwie kujawsko-pomorskim mamy dwa okręgi wyborcze: nr 4 (bydgoski, 12 mandatów) i nr 5 (toruńsko-włocławski, 13 mandatów).
13 października zdecydujemy, kto zasiądzie w ławach poselskich i senackich. Na zgłaszanie list kandydatów komitety mają czas do 3 września. Kto jest już na listach w naszym regionie, a kogo zabraknie? Czytaj w dalszej części artykułu.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień