Uczymy zrozumienia oraz akceptacji odmienności

Czytaj dalej
Fot. Jotem
Jolanta Młodecka

Uczymy zrozumienia oraz akceptacji odmienności

Jolanta Młodecka

Wszyscy uczniowie ośrodka z Radziejowa, bez względu na wiek, potrzebują indywidualnego podejścia i dostosowanych do siebie form i metod pracy.

Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego podczas apelu z okazji Światowego Dnia Ziemi zaprezentowali przedstawienie, w którym pod postaciami powietrza, wody i lasu apelowali o dbanie o środowisko naturalne.

Najbardziej wymowna była inscenizacja, w której Ziemia przygnieciona odpadami wołała o pomoc. Uczniowie SOSW nie pozostali obojętni na jej wołanie zaczęli sprzątać ziemię segregując śmieci.

Uczniowie tej placówki są niezwykle aktywni. Wspólnie z opiekunami organizują różne akcje, jak choćby tę, dotyczą Światowego Dnia Ziemi, która połączona była z konkursami: wiedzy ekologicznej i plastycznej z wykorzystaniem surowców wtórnych.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy istnieje od 2000 roku. Przejął zadania po szkole specjalnej, która wcześniej funkcjonowała w Radziejowie. Zadania nowej placówki zostały rozszerzone o funkcje opiekuńcze. Poprzednia szkoła, choć była placówką specjalną, funkcjonowała tradycyjnie, czyli od dzwonka, do dzwonka. Gdy kończyły się lekcje, dzieci wracały do domów. Ale wśród uczniów byli i tacy, którzy wymagali całodobowej opieki, na przykład w internacie. Stąd decyzja o utworzeniu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.

Dziś w ośrodku opiekę znajduje ponad setka młodych ludzi, wśród których połowa ma całodobową opiekę i mieszkanie w internacie.

Ośrodek jest integralną częścią Zespołu Szkół i Placówek w Radziejowie. Obejmujemy opieką dzieci i młodzież do 25 roku życia z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym oraz głębokim, które potrzebują specjalistycznej pomocy i indywidualnego podejścia. Przygotowujemy dzieci i młodzież do udanego startu w dorosłą przyszłość.

Zatrudniamy wysoko wykwalifikowaną kadrą pedagogiczną, stwarzamy odpowiednie i warunkami pracy, mamy dobrze wyposażone pracownie, realizujemy systematyczną i rzetelną naukę. Dajemy szansę osobistego rozwoju, a także uczymy zrozumienia oraz akceptacji odmienności - mówi Daria Kurzawa, kierownik ośrodka. - Wszyscy, bez względu na wiek, potrzebują indywidualnego podejścia i dostosowanych do siebie form i metod pracy. Każde z dzieci widzi i odbiera otaczający je świat zupełnie inaczej. Duża część z nich uczy się wykonywania podstawowych czynności, funkcjonowania w środowisku, relacji społecznych, odpowiednich reakcji na emocje zarówno swoje jak i innych, po prostu życia, nie łatwo być bowiem ciut innym w świecie tylko z pozoru, ale jednak równych.

Jolanta Młodecka

Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę dziennikarską rozpoczęłam w 1975 r. w rozgłośni oraz czasopiśmie "Alchemik" w Zakładach Azotowych" Włocławek. Byłam redaktorem naczelnym pisma. W 1989 r. przeszłam do oddziału włocławskiego "Gazety Pomorskiej". Zostałam kierownikiem oddziału. Oddelegowana zostałam następnie do "Głosu Szczecińskiego". Następnie pracowałam w oddziale w Brodnicy. Zakładałam oddziały gazety w Radziejowie, Aleksandrowie Kuj. i Ciechocinku. Ocenie współpracuję z "Gazetą Pomorską" we Włocławku.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.