Uczniowie i niepełnosprawni nie stracą ulg komunikacyjnych

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Nenow
Jolanta Zielazna

Uczniowie i niepełnosprawni nie stracą ulg komunikacyjnych

Jolanta Zielazna

Od 1 stycznia przyszłego roku studenci, uczniowie, inwalidzi nie stracą ulg kolejowych ani PKS. Sejm przegłosował ustawę, która obecne rozwiązania przedłuża o rok.

To znaczy, że PKP, dalekobieżny PKS, które muszą udzielać pasażerom ustawowych ulg, dostaną za nie w przyszłym roku rekompensatę z budżetu państwa, jeśli się po nie zgłoszą. Firmy nie tracą na udzielaniu ulg.

Gdyby Sejm przepisów nie zmienił, od 1 stycznia 2017 ulgi dla niektórych uprawnionych zniknęłyby.

Problem odsuwa się o rok, choć samorządy apelowały, by obecne rozwiązania dotyczące rekompensat dla przewoźników utrzymały się o wiele dłużej. Chodzi o to, że powiaty muszą przygotować strategie transportowe, w których określą, które linie są połączeniami użyteczności publicznej, a które nie.

Dla laika sprawa jest skomplikowana. Ulgi obowiązują w przewozach o charakterze użyteczności publicznej, czyli zamówionych przez samorząd i realizowanych na podstawie umowy podpisanej z przewoźnikiem.

Przewoźnicy, którzy z samorządem nie podpiszą umowy, nie mają statusu przewoźnika publicznego i tym samym budżet państwa nie zwraca im pieniędzy za ulgi.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa chce jednak 2017 rok, jak zapowiadała rzeczniczka Elżbieta Kisil, wykorzystać na uporządkowanie przepisów, dotyczących ulg komunikacyjnych. Nie wiadomo, jakie przygotuje rozwiązania.

Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.