Uczniowie i niepełnosprawni nie stracą ulg komunikacyjnych

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Nenow
Jolanta Zielazna

Uczniowie i niepełnosprawni nie stracą ulg komunikacyjnych

Jolanta Zielazna

Od 1 stycznia przyszłego roku studenci, uczniowie, inwalidzi nie stracą ulg kolejowych ani PKS. Sejm przegłosował ustawę, która obecne rozwiązania przedłuża o rok.

To znaczy, że PKP, dalekobieżny PKS, które muszą udzielać pasażerom ustawowych ulg, dostaną za nie w przyszłym roku rekompensatę z budżetu państwa, jeśli się po nie zgłoszą. Firmy nie tracą na udzielaniu ulg.

Gdyby Sejm przepisów nie zmienił, od 1 stycznia 2017 ulgi dla niektórych uprawnionych zniknęłyby.

Problem odsuwa się o rok, choć samorządy apelowały, by obecne rozwiązania dotyczące rekompensat dla przewoźników utrzymały się o wiele dłużej. Chodzi o to, że powiaty muszą przygotować strategie transportowe, w których określą, które linie są połączeniami użyteczności publicznej, a które nie.

Dla laika sprawa jest skomplikowana. Ulgi obowiązują w przewozach o charakterze użyteczności publicznej, czyli zamówionych przez samorząd i realizowanych na podstawie umowy podpisanej z przewoźnikiem.

Przewoźnicy, którzy z samorządem nie podpiszą umowy, nie mają statusu przewoźnika publicznego i tym samym budżet państwa nie zwraca im pieniędzy za ulgi.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa chce jednak 2017 rok, jak zapowiadała rzeczniczka Elżbieta Kisil, wykorzystać na uporządkowanie przepisów, dotyczących ulg komunikacyjnych. Nie wiadomo, jakie przygotuje rozwiązania.

Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.