Katarzyna Dworska

Uczeń bydgoskiej "szóstki" jest najlepszy w kraju

Nikodem Kramarz do olimpiady przygotowywał się już od ubiegłorocznych wakacji. Pomagali mu studenci SGH. Fot. Bartłomiej Sawka/Cinefoto.pl Nikodem Kramarz do olimpiady przygotowywał się już od ubiegłorocznych wakacji. Pomagali mu studenci SGH.
Katarzyna Dworska

Ekonomia to jego pasja. Nikodem Kramarz pokonał sto osób i zwyciężył w finale 29. Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej.

W tym roku zdaje maturę, ale już wie, że od października rozpocznie naukę w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, która jest najlepszą uczelnią ekonomiczną w kraju. Miejsce wywalczył w ogólnopolskiej olimpiadzie. W finale, który rozegrał się 2 i 3 kwietnia w podwarszawskim Serocku pokonał stu finalistów i zajął pierwsze miejsce. - Zagadnienia były bardzo trudne - przyznaje Nikodem Kramarz, uczeń VI Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy. - W sobotę mieliśmy część pisemną, która składała się z testu wielokrotnego wyboru, zadań analitycznych i eseju. Po tym etapie byłem na trzecim miejscu, a do zwycięzcy traciłem jeden punkt.

W niedzielę na uczestników konkursu czekała prezentacja. Każdy losował dwa tematy. - Mi przypadło opracowanie zagadnienia dotyczącego pozafiskalnych celów polityki fiskalnej i spójności społecznej w kontekście rozwoju gospodarczego - wymienia maturzysta. - Mieliśmy 15 minut na przygotowanie. W tym etapie wypadłem lepiej i udało mi się wygrać.

Do olimpiady przygotowywał się już od ubiegłorocznych wakacji. Pomagali mu studenci SGH. Ekonomia jest jego pasją od czasów gimnazjum. Wszystko zaczęło się, gdy w jego ręce wpadła jedna z popularniejszych książek na jej temat. - To nie jest jednak tak, że cały swój czas poświęcam na naukę - zaznacza 19-latek. - Lubię oglądać filmy i seriale oraz trenuję piłkę nożną. Kiedyś grywałem też na gitarze. Obecnie zabrakło mi na to czasu, ale chcę wrócić do grania.

Swoją przyszłość chce związać z biznesem. Już w ten weekend weźmie udział w finale konkursu High School Buisness Challenge. Wspólnie z dwoma kolegami ze szkoły przygotował projekt firmy. - Będziemy musieli go obronić przed komisją - opowiada Kramarz. - Niestety ten termin zbiega się z finałem Olimpiady Przedsiębiorczości i Zarządzania. Dlatego musiałem wybrać, w którym wziąć udział. Postanowiłem nie zawieść kolegów.

W 29. Olimpiadzie Wiedzy Ekonomicznej wśród wyróżnionych znalazła się także dwójka innych uczniów z "szóstki". Jej laureatem został Konrad Grabowicz a finalistką Emilia Szczukowska. Od przyszłego roku klasa o profilu ekonomicznym VI LO zyska nowego partnera. Będzie nim Główna Szkoła Handlowa w Warszawie.

Do 29. Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej zgłosiło się 12 tysięcy uczniów z 800 szkół w kraju.

Katarzyna Dworska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.