Uczelnie w Kujawsko-Pomorskiem rejestrują swoich nauczycieli na szczepienia. Chętnych jest całkiem sporo

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Nenow/ Zdjęcie ilustracyjne
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Uczelnie w Kujawsko-Pomorskiem rejestrują swoich nauczycieli na szczepienia. Chętnych jest całkiem sporo

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Od poniedziałku 15 lutego 2021 na szczepienia przeciwko Covid-19 mogą rejestrować się wszyscy nauczyciele, w tym nauczyciele akademiccy. W Kujawsko-Pomorskiem chętnych jest całkiem sporo.

W ubiegłym tygodniu, od 8 do 10 lutego 2021 na szczepienia przeciwko Covid-19 mogli rejestrować się nauczyciele pracujący stacjonarnie, m.in. klas I-III w szkołach podstawowych, przedszkoli, a także pracownicy żłobków. Szczepienia tej grupy rozpoczęły się w piątek 12 lutego 2021.

Od poniedziałku 15 lutego 2021 na szczepienia na koronawirusa mogą rejestrować się wszyscy pozostali nauczyciele. Warunkiem jest jednak wiek: nie można przekroczyć 65. roku życia. Nauczyciele są bowiem szczepieni szczepionką koncernu AstraZeneca, rekomendowaną w Polsce dla osób od 18 do 65 lat.

Rejestracja na szczepienia odbywa się przez system POL-on

Na szczepienia przeciwko Covid-19 mogą rejestrować się również nauczyciele akademiccy. Przewidziano dla nich oddzielną ścieżkę rejestracji. Rejestracja jest prowadzona z wykorzystaniem systemu POL-on (systemu informacji o nauce i szkolnictwie wyższym).

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Edukacji i Nauki za przeprowadzenie zapisów odpowiedzialny jest rektor danej uczelni, który powołuje koordynatora czuwającego nad przebiegiem całej akcji.

Termin zapisów nauczycieli na szczepienia upływa w czwartek 18 lutego 2021.

Uczelnie rozpoczęły zapisy nauczycieli akademickich

- Pracownicy uprawnieni w tej chwili do szczepień otrzymali w poniedziałek maila z linkiem do formularza, za pomocą którego mogą zadeklarować chęć zaszczepienia - informuje dr Ewa Walusiak-Bednarek, z biura prasowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. - Lista uprawnionych nauczycieli akademickich i innych osób prowadzących zajęcia na uczelni została automatycznie pobrana z systemu POL-on. Termin zgłoszenia upływa w czwartek. Następnie lista osób, które chcą się zaszczepić będzie przekazana do systemu POL-on.

- Zbieramy deklaracje od pracowników naukowo-dydaktycznych, którzy są uprawnieni do szczepień, a następnie przekazujemy te informacje do systemu POL-on - mówi też Tomasz Zieliński, rzecznik Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Na UKW zainteresowanie szczepieniami jest spore. W ciągu dwóch godzin na szczepienia zarejestrowały się 264 osoby (na 633 uprawnione).

- Nie jesteśmy jeszcze wstanie określić zainteresowania szczepieniami naszych pracowników, gdyż zapisy trwają od wczoraj, a wcześniej nie przeprowadzaliśmy rozpoznania - mówi z kolei dr hab. inż. Szymon Ł. Różański, prof. uczelni i rzecznik Uniwersytetu Techno­logiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. - Rejestracja na szczepienia jest prowadzona zgodnie z wytycznymi MEiN.

Na WSG zaszczepiła się część kadry

- Na dziś co najmniej pierwszą dawkę otrzymała zaledwie 1/4 naszej kadry, która mogła skorzystać ze szczepień w ramach grupy „0” – mówi Adrianna Szuflicka, dyrektor Akademickiego Centrum Medycznego Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. - Mamy Przychodnię Akademicką, a ponadto kształcimy studentów na kierunkach medycznych i okołomedycznych takich, jak pielęgniarstwo, dietetyka czy fizjoterapia. Ze szczepień mogła więc skorzystać również część studentów i wykładowców. Prowadzimy ponadto żłobek i przedszkole, więc ich pracownicy również zapisali się na szczepienia. Na przykład, pierwsze osoby zatrudnione w żłobku otrzymały pierwszą dawkę już 12 lutego. Udało nam się dzięki pomocy NFZ przekierować naszych pracowników do Szpitala Uzdrowiskowego w Ciechocinku, gdzie cały proces szczepień odbywa się bardzo sprawnie.

Na WSG do tej pory chęć szczepień wyraziło 279 osób.

- Oczywiście największe zainteresowanie szczepieniem wyraził personel medyczny, aż 90 proc., ponadto w żłobku zgłosiło się 65 proc. pracowników, a w przedszkolu ponad 40 proc. - Szacujemy, że do zaszczepienia pozostało około 170 osób. – mówi Adrianna Szuflicka, dyrektor Akademickiego Centrum Medycznego Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy.

- W poniedziałek rozpoczęliśmy zgłaszanie naszych nauczycieli do szczepień za pośrednictwem systemu POL-on. Jest to kolejne, gigantyczne wyzwanie organizacyjne. Trzeba zebrać deklaracje, potwierdzić wszystkie dane, wpisać je w formularze itp. Gdybyśmy nie zajęli się tym wcześniej, byłoby nam trudno zmieścić się w terminie, a czas mamy do czwartku - mówi Adrianna Szuflicka. - Na naszej uczelni zainteresowanie szczepieniami jest stosunkowo duże, cały czas pojawiają się nowego zgłoszenia, co zapewne jest też efektem prowadzonej wcześniej kampanii informacyjnej.

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.