Anna Klaman

Uczą się o królach i wojnach, a potem idą się bić [zdjęcia]

Go-now to lekka, ale zarazem wytrzymała broń z tworzywa sztucznego obłożona elastyczną gąbką. Istnieją dwie podstawowe wersje broni - miecz długi, odpowiednik Fot. Anna Klaman Go-now to lekka, ale zarazem wytrzymała broń z tworzywa sztucznego obłożona elastyczną gąbką. Istnieją dwie podstawowe wersje broni - miecz długi, odpowiednik średniowiecznego miecza europejskiego oraz szabla o zakrzywionej głowni i wyposażona w osłonę ręki.
Anna Klaman

W Czersku od kilku lat przy klubie LUKS-Pol działa sekcja szermierki go-now.

Wielkim zapaleńcem i animatorem tego sportu jest Hieronim Kucharski, nauczyciel liceum. Kto się uczył historii u profesora Hieronima albo był na jakimś z jego wykładów, ten wie, że uczy tego przedmiotu z wielką pasją. I najważniejsze, ma wielki dar barwnego opowiadania. Można się zasłuchać. Potrafi zaszczepić innym tego bakcyla. Po jednej takiej lekcji lub jednym wykładzie chciałoby się poznać historię choć trochę lepiej. Hieronim Kucharski uwielbia średniowiecze. I może dlatego zapalił się tak bardzo do uprawiania szermierki go-now. To broń, która trochę przypomina tę średniowieczną. To przecież miecze, a fechtunek nimi to wielka przyjemność. Szczególnie dla kogoś, kto o bitewnych pola Europy wie niemal wszystko. Można poczuć się jak wojownik, a przy okazji potraktować zmagania rekreacyjnie. Dla wielu to już bowiem nie jest zabawa, tylko całkiem poważna dyscyplina sportu. Organizowane są turnieje. Także do Czerska od lat przyjeżdżają najlepsi zawodnicy z całej Polski. Na turniej "W Sercu Borów". Kucharski jest dumny ze swoich uczniów - zawodników. I jest tak, że równie pięknie potrafi objaśniać widzom ich pojedynki, jak tłumaczyć młodzieży zawiłości i niuanse skomplikowanych dziejów średniowiecznej Europy.

Tak w czerskim liceum uczą młodzież sportowej rywalizacji. Po lekcji u "Jerka" często jest też więc trening szermierczy. Są pojedynki eliminacyjne. Potem młodzież walczy o tytuły Mistrza Szkoły - na przykład w szabli czy mieczu długim. Pojedynki bywają widowiskowe. Jest co oglądać. Zawodnicy mają odpowiednie stroje i maski. Ostatnio czerszczan można było podziwiać na imprezie charytatywnej dla Patrycji chorej na nowotwór. A w styczniu młodzi pojechali na VIII Mistrzostwa Polski w szermierce historycznej go-now w Łodzi. Pokazali się z jak najlepszej strony. W szabli do lat 18 Weronika Skwierawska była na drugiej pozycji, a w kategorii 18+ drugie miejsce zajął Hieronim Kucharski. W mieczu kobiet czwarta była Weronika Skwierawska.

Co to jest go-now?

Szermierka jako dyscyplina sportowa oraz jako forma rekreacji ma długą tradycję. Uprawiana jest w trzech broniach - szpadzie, szabli i florecie. W Polsce oprócz sekcji nastawionych na sport wyczynowy istnieją również kluby rekreacyjne. W uprawianiu szermierki istnieje problem natury ekonomicznej. Drogi jest sprzęt i broń.
Na szczęście kilka lat temu Dariusz Wadowski z Łodzi opracował bezpieczną i tanią broń pozwalającą na konfrontację przeciwników zbliżoną do walki realnej a nie wymagającą dużych nakładów finansowych związanych ze sprzętem. Tak narodziła się idea broni go-now. Jest to lekka, ale zarazem wytrzymała broń z tworzywa sztucznego obłożona elastyczną gąbką. Istnieją dwie podstawowe wersje broni - miecz długi, odpowiednik średniowiecznego miecza europejskiego oraz szabla o zakrzywionej głowni i wyposażona w osłonę ręki. Dla dorosłych przeznaczone są miecze cięższe i dłuższe, podobnie rzecz ma się z szablami. Dzieci walczą bronią o mniejszych gabarytach. Jedynym niezbędnym ochraniaczem jest maska osłaniająca twarz. Nie musi to być metalowa, atestowana maska szermiercza, dobrze sprawdzają się również różne odmiany lżejszych (i tańszych) masek wykonywanych z tworzyw sztucznych. Ćwiczyć można w t-shircie, spodniach od dresu i tenisówkach. Nie potrzeba żadnych plansz szermierczych ani aparatów sędziowskich. Szermierkę go-now mogą uprawiać praktycznie wszyscy. Dla dzieci dolną granicą jest wiek 7 lat, górnej granicy właściwie nie ma. Do rekreacyjnego uprawiania tego sportu nie potrzeba ponadprzeciętnej sprawności fizycznej.
Anna Klaman

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.