U nas również są wielkie wydmy. Szukaj ich w Puszczy Bydgoskiej

Czytaj dalej
Fot. Marek Weckwerth
Marek Weckwerth

U nas również są wielkie wydmy. Szukaj ich w Puszczy Bydgoskiej

Marek Weckwerth

Chyba wszyscy znają wspaniałe nadmorskie wydmy w Słowińskim Parku Narodowym. W naszym regionie też są, choć nie tak okazałe.

Te wielkie góry białego piachu między latarnią morską Czołpino a Łebą powstały dzięki zachodnim wiatrom nawiewającym cząsteczki morskiego piasku. Jest pięknie, tyle że jest to teren ściśle chroniony (poza wyznaczonymi dla turystów trasami), a wejście jest płatne.

W regionie kujawsko-pomorskiem też są wydmy, tyle że śródlądowe. Należą za to do największych kompleksów wydmowych w kraju. Większe są tylko w Puszczy Kampinoskiej. Niektóre wydmy są naprawdę okazałe, ale zdecydowana większość porośnięta jest sosnowymi lasami, a zatem nie rzuca się w oczy tak, jak w okolicach Łeby. Większe fragmenty wydm odkrywa się tylko przy okazji budowy dróg, jak było kilka lat temu przed powstaniem toruńsko
-włocławskiego odcinka autostrady A1.

„Nasze” wydmy powstały na skutek tego samego procesu, co nad morzem - nawiewania piasku przez zachodnie wiatry. Piasek pochodzi z dna Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej, którą przed kilkunastoma tysiącami lat płynęła na zachód Wisła, zanim zmieniła kierunek na północy - do Bałtyku. Na odcinku między Toruniem a Bydgoszczą (ten fragment pradoliny nazwano Kotliną Toruńsko-Bydgoską) rzeka nadal tak płynie, ale w zamierzchłych czasach, gdy topniał lądolód, toczyła nieporównywalnie więcej wody, rozlewała się bardzo szeroko. I niosła ogromne ilości piasku...

To cenne z geologicznego i przyrodniczego punktu widzenia tereny trzeba zachować dla przyszłych pokoleń w jak najmniej zmienionej formie. Dlatego utworzono tu tzw. obszary chronionego krajobrazu: Wydm Kotliny Toruńsko-Bydgoskiej i Wydm Śródlądowych na Południe od Torunia. Zakazane jest naruszanie stateczności wydm.

Te tereny porastają głównie lasy Puszczy Bydgoskiej. Wystarczy wyruszyć na wycieczkę pieszą lub rowerową na południe od Bydgoszczy lub Torunia, by bliżej przyjrzeć się tym wspaniałym tworom natury. Przez puszczę wytyczono wiele szlaków turystycznych, co ułatwia dotarcie do ciekawych zakątków. Wydmy można zobaczyć m.in. na terenie bydgoskiego Exploseum, czyli ekspozycji Muzeum Okręgowego obrazującej dawną niemiecką fabrykę materiałów wybuchowych DAG Bromberg. Niektóre instalacje produkcyjne ukryte są pod wydmami.

Wiele wydm wznosi się ponad 100 metrów nad poziom morza i kilkadziesiąt metrów nad grunt. Ich przeciętna długość wynosi 1700 metrów. Warto to zobaczyć!

Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.