Janina Waszczuk

Tysiąclatce stuknęło 50 lat. Zmieniła się i ma inne imię

Taki jubileusz  nie mógł się obyć bez  jubileuszowego tortu. Smakował wyśmienicie, ale wcześniej odśpiewano sto lat i  życzono sobie, aby się ponownie Fot. Janina Waszczuk Taki jubileusz nie mógł się obyć bez jubileuszowego tortu. Smakował wyśmienicie, ale wcześniej odśpiewano sto lat i życzono sobie, aby się ponownie spotkać za jakiś czas.
Janina Waszczuk

Budynek Szkoły Podstawowej w Pruszczu w gminie Gostycyn ma 50 lat, zbudowano go w ramach czynu społecznego. Z tej okazji był także zjazd absolwentów.

Szkoła powszechna mieściła się w budynku przy obecnej ulicy Kościelnej. Zanim powstał budynek nowej szkoły, na terenie planowanej budowy wybudowano najpierw studnię głębinową. 10 października 1965 r. rozpoczęto prace ziemne i włączyło się miejscowe społeczeństwo. Dziewięć dni później było spotkanie członków komitetu rodzicielskiego, aktywu młodzieżowego oraz samorządu lokalnego, podczas którego przepracowano po 16 godzin przy wykopach pod piwnice i fundamenty.

Młodzież szkolna wypracowała 100 godzin. Przy zakładaniu elektryki pomagali kolejarze i rolnicy. Elektryfikację ukończono 28 października 1965 r. 9 listopada zalano fundamenty szkoły, a już 12 listopada z powodu silnych mrozów przerwano budowę, ustawiono słupki ogrodzeniowe, a w sylwestra pojawił się pierwszy dźwig i zamontowano tablicę informacyjną o budowie szkoły.

Taki jubileusz  nie mógł się obyć bez  jubileuszowego tortu. Smakował wyśmienicie, ale wcześniej odśpiewano sto lat i  życzono sobie, aby się ponownie
Janina Waszczuk Na pięćdziesięciolecie zaproszono absolwentów tej szkoły z wszystkich lat. Nie zabrakło wspólnej fotki

Wiosną 1966 r. tempo budowy przyspieszono i równocześnie rozpoczęto budowę domu nauczycielskiego przy szkole. W czerwcu tego samego roku rozpoczęto prace wewnętrzne w budynku szkoły. Były to prace hydrauliczne, elektromonterskie i stolarskie. Wykonano też podłogi. Prac porządkowych przy nowym budynku podjęły się miejscowe kobiety w czynie społecznym. 1 września 1966 rok szkolny rozpoczęto jeszcze w starym budynku i wynajętych pomieszczeniach na klasy, a pod koniec miesiąca miejscowa ludność zrobiła wstępną przeprowadzkę mebli. Włączyło się też Kółko Rolnicze. 2 października 1965 r. na mocy aktu Kuratorium Okręgu Szkolnego Bydgoskiego, na wniosek Wydziału Oświaty i Kultury w Tucholi Szkole Podstawowej w Pruszczu nadano imię 22 Lipca. 5 października 1966 r. dokonano odbioru technicznego szkoły.

23 października o godz. 14 było uroczyste otwarcie nowej placówki „Pomnika Tysiąclecia“.

Przepiękny program artystyczny z okazji otwarcia przygotowała Henryka Grabowska z uczniami. Dzień później uczniowie po raz pierwszy zasiedli w szkolnych ławach. W grudniu w Szkole Podstawowej w Pruszczu była konferencja kierowników szkół. Szkoła świeciła przykładem, władze chwaliły się nią i robiono tam lekcje pokazowe, wizytacje także były właśnie w tej placówce.

Dwa lata po otwarciu w ramach Harcerskiej Niedzieli Czynów Społecznych odbywa się urządzanie boiska sportowego przy budynku szkoły. 1 września 1971 r. naukę w szkole rozpoczynają uczniowie z Bagienicy, gdyż Szkoła Podstawowa w Pruszczu staje się Zbiorczą Szkołą Podstawową. 1 września 1983 roku dyrektorem szkoły zostaje pan Marek Wojtis. Natomiast pięć lat później funkcję tę zaczyna sprawować Piotr Graczykowski. W 1988 r. po raz pierwszy w historii szkoły uczczono Święto Niepodległości.

Taki jubileusz  nie mógł się obyć bez  jubileuszowego tortu. Smakował wyśmienicie, ale wcześniej odśpiewano sto lat i  życzono sobie, aby się ponownie
Janina Waszczuk Anna Ziegler, obecna dyrektorka szkoły na uroczystości pokazywała stare fotografie.

Rok 1990/1991 jest przełomem, gdyż do szkół wraca nauczanie religii. W tym czasie do szkoły uczęszczało 145 uczniów. W 1995 r. dyrektoruje Barbara Słoniewicz. W szkole jest już 162 uczniów. Od 1 września 1997 uczniowie z Bagienicy są dowożeni do szkoły autobusem szkolnym, kończy się długie czekanie na mało punktualny, jak na ówczesne czasy PKS. W roku szkolnym 1998/1999 funkcję dyrektora przejmuje Anna Ziegler, nauczycielka ze szkoły w Wielkim Mędromierzu. Sprawuje funkcję do dziś.

Na jubileusz 50-lecia budynku przygotowano szereg imprez. Przyjechali absolwenci, a dla wszystkich, którzy się zgłosili, były okolicznościowe pamiątki.

Janina Waszczuk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.