Tysiące złotych na odnowę zabytków [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Piotr Bilski
Daniel Dreyer

Tysiące złotych na odnowę zabytków [zdjęcia]

Daniel Dreyer

Na prace konserwatorskie dotacje otrzymają trzy parafie w Grudziądzu i kolejne cztery w powiecie.

Samorząd województwa przydzielił dotacje na renowację zabytków. Pieniądze pochodzą głównie z Regionalnego Programu Operacyjnego oraz w niewielkiej części ze środków własnych województwa. Większość dotacji otrzymają parafie, m.in. trzy w Grudziądzu.

40 tys. zł wyniesie dotacja dla parafii p.w. św. Mikołaja. Pieniądze przeznaczone zostaną na prace konserwatorskie i restauratorskie przy kruchcie południowej bazyliki. Kruchta południowa to ta, którą do świątyni wchodzi się od strony domu parafialnego.

Proboszcz ks. Dariusz Kunicki cieszy się z dotacji, ale nie ukrywa, że przyznane pieniądze i środki własne parafii wystarczą tylko na pierwszy etap renowacji. - Na początek zajmiemy się tym, co jest najcenniejsze: renesansowym portalem kruchty - mówi proboszcz. - Później konieczne będzie także wykonanie nowej izolacji fundamentów, naprawienie tynków...

Kiedy mogą rozpocząć się prace? - Na razie nie mamy jeszcze podpisanej umowy na tę dotację, więc harmonogramu jeszcze na ma - dodaje proboszcz Kunicki.

Dotację w wysokości 17 tys. zł otrzyma Zgromadzenie Księży Marianów. Na konserwację konfesjonałów z kościoła rektorskiego p.w. św. Franciszka Ksawerego, będących jednymi z najcenniejszych zabytków w tej świątyni.

Prace konserwatorskie obiektów cerkiewnych w grudziądzkiej kaplicy św. Mikołaja przeprowadzi toruńska Parafia Prawosławna. Dotacja na ten cel wyniesie 50 tys. zł.

Na wsparcie liczyć mogą także parafie z powiatu.

Parafia p.w. św. Barbary w Świętem otrzyma 30 tys. zł na kolejny etap odnowy ołtarza głównego z około 1620 r.

Na konserwację elewacji południowej kościoła p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Łasinie samorząd województwa przekaże 60 tys. zł.

Na kolejne prace odnawiające elewację kościoła p.w. św. Jakuba w Dąbrówce Królewskiej przekazane zostanie 40 tys. zł.
Największą w naszym rejonie dotację - wynoszącą 80 tys. zł - otrzyma Zakon Braci Mniejszych Kapucynów. Cel: odnowa polichromii ściennych dwóch wnęk z glifami okiennymi kościoła św. Sebastiana w Rywałdzie Królewskim.

Kościół św. Sebastiana w Rywałdzie Królewskim
Piotr Bilski Kościół św. Sebastiana w Rywałdzie Królewskim

Jedynym niesakralnym zabytkiem, na który przekazana zostanie dotacja z tej puli, jest pochodzący z przełomu XIX i XX wieku neoklasycystyczny dworek folwarczny w Karolewie (gm. Świecie n. Osą). Konserwator Filip Dulka doprowadzi do ładu polichromie, naprawi tynki w trzech reprezentacyjnych pomieszczeniach oraz przeprowadzi pełną restaurację siedmiu okien i okiennic. Na ten cel 10 tys. zł - tylko ze środków własnych - wyłoży urząd marszałkowski.

Na Kujawach i Pomorzu samorząd województwa dofinansuje łącznie 211 renowacji obiektów zabytkowych.

Daniel Dreyer

Przygodę z dziennikarstwem rozpocząłem jako student-praktykant, w grudziądzkim oddziale "Gazety Pomorskiej". I z nim jestem związany do dziś, od 1 października 2005 roku jako kierownik redakcji. Tematyka jaką podejmuję to sprawy bliskie mieszkańcom Grudziądza i okolic: to, co napełnia ich obawami albo daje nadzieję, to co ich smuci albo cieszy, to z czego są dumni albo... co wymaga zmiany, aby się nie wstydzić. Dziennikarstwo postrzegam jako misję, którą jest nie tylko stawianie pytań, ale szukanie odpowiedzi. Prywatnie jestem fanem różnorodnej, ale tylko dobrej muzyki, miłośnikiem górskiej turystyki i bardzo początkującym żeglarzem.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.