Tysiące światełek rozświetli toruńską Starówkę

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Joanna Maciejewska

Tysiące światełek rozświetli toruńską Starówkę

Joanna Maciejewska

Świąteczne iluminacje rozbłysną już w najbliższą niedzielę. Znajdują się wśród nich nowe elementy. Czas świąteczno-noworoczny będzie pełen atrakcji. Każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie.

Na zimowy i świąteczno-noworoczny czas przygotowano bardzo bogatą ofertę. Koncerty kolęd przy szopce, uroczysta miejska Wigilia, słodkości dla najmłodszych, święty Mikołaj, zabawa sylwestrowa czy barwny Orszak Trzech Króli - to tylko niektóre z proponowanych w mieście atrakcji.

- Świętowanie rozpoczynamy już praktycznie 5 grudnia prezentacją sali koncertowo-kongresowej na Jordankach - informuje prezydent Torunia Michał Zaleski.

W niedzielę, 6 grudnia, w mieście pojawi się ponad 6 tysięcy mikołajów, którzy wezmą udział w półmaratonie.

Tego samego dnia rozbłysną także wszystkie iluminacje rozlokowane na terenie zespołu staromiejskiego. - Całe oświetlenie jest własnością miasta, nie wypożyczamy go - mówi Rafał Woźnicki z Wydziału Gospodarki Komunalnej UMT. - Jest w technologii LED, co znacznie wydłuża jego żywotność i jednocześnie zmniejsza koszty zużycia energii.

Szacowany koszt montażu i demontażu oświetlenia oraz zużycia energii, jaki poniesie miasto, to ok. 80 tys. zł.

Nowością tegoroczną będzie choinka usytuowana na al. Solidarności, która zostanie ozdobiona białymi i niebieskimi lampkami (każdy z węży ledowych mierzy 440 metrów). Drugim nowym elementem dekoracyjnym będzie rozświetlony anioł, który stanie w pobliżu wejścia na Jordanki.

Kilka dni później - 11 grudnia w świąteczną atmosferę wprowadzi nas Jarmark Bożonarodzeniowy, który potrwa do 23 grudnia. Będzie on okazją do zakupienia świątecznych podarków oraz spędzenia czasu na warsztatach artystycznych (tworzenie zabawek choinkowych, kartek świątecznych). Nie zapomniano także o dzieciach, dla których jest to szczególny czas. Będą mogły wziąć udział w konkursie na najdłuższy choinkowy łańcuch, szukać pierwszej gwiazdki oraz wystartować w Wielkim Slalomie Świątecznym.

W sobotę, 19 grudnia, na Rynku Nowomiejskim przewidziano dwugodzinne wigilijne spotkanie dla mieszkańców (początek o godzinie 16). Tegoroczną niespodzianką będzie wizyta świętego Mikołaja, który przyjedzie do nas aż z dalekiej Laponii. - Dzieci zostaną obdarowane słodkościami i będą mogły upamiętnić wizytę wspólnym zdjęciem - zdradza Krystian Kubjaczyk, dyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej. Nie zabraknie również świątecznego poczęstunku oraz życzeń.

Wigilia rozpocznie tradycyjny już cykl „Kolędowania przy szopce”, który cieszy się dużym zainteresowaniem. Codziennie do święta Trzech Króli w godzinach od 16 do 19 przy szopce będą występować różne zespoły.

Trwający obecnie rok zakończony zostanie plenerową zabawą sylwestrową, która rozpocznie się o godz. 22.30 na Rynku Staromiejskim. Oczekiwanie na powitanie Nowego Roku umili mieszkańcom zespół Hands up!, który wykona znane muzyczne hity z lat 80. i 90. O północy prezydent - Michał Zaleski złoży mieszkańcom życzenia. Nie zabraknie również kolorowych fajerwerków. Po powitaniu Nowego Roku na scenie pojawi się Formacja Nieżywych Schabuff. Muzyczna sylwestrowa zabawa potrwa do 1.30.

Pierwszego stycznia o godz. 18 w CKK Jordanki będzie tradycyjny Prezydencki Koncert Noworoczny, na którym zagra rodzina Cugowskich.

Świąteczno-noworoczny cykl wydarzeń zakończy się 6 stycznia 2016 r. przemarszem Orszaku Trzech Króli oraz koncertem zespołu Dzieci z Brodą.

Organizatorami tych wszystkich wydarzeń jest UMT oraz TAK.

Joanna Maciejewska

Od września 2015 roku pracowałam w toruńskim oddziale "Gazety Pomorskiej". Od stycznia 2021 pracuję we włocławskim oddziale. Piszę między inny materiały na tematy związane z edukacją, służbą zdrowia czy miejskimi inwestycjami. Moje materiały można znaleźć zarówno w papierowym wydaniu Gazety Pomorskiej, a także na stronach: pomorska.pl oraz wloclawek.naszemiasto.pl.


Prywatnie pełnoetatowa mama, od zawsze zauroczona poezją śpiewaną, teatrem i podróżami.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.