Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Tylko zwierzę? Aż zwierzę! Kary muszą być surowe

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Małgorzata Pieczyńska

Tylko zwierzę? Aż zwierzę! Kary muszą być surowe

Małgorzata Pieczyńska

Przywiązują do drzewa i porzucają w lesie, katują, okaleczają, a nawet do nich strzelają. Zwyrodnialców, którzy krzywdzą zwierzęta, nie brakuje.

- Niestety, wiele takich spraw umarza się i w tym tkwi problem, bo sprawcy czują się bezkarni - mówi Daria Pilewska, inspektor Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt (OTOZ) Animals Oddział Kujawsko-Pomorski w Bydgoszczy.

Aż 170 psów i kotów trzymanych w makabrycznych warunkach w hodowli w Dobrczu koło Bydgoszczy, skatowany 4-miesięczny szczeniak w Chełmży, postrzelona kotka na bydgoskim Miedzyniu. To tylko niektóre przykłady bestialskiego traktowania zwierząt, o których było głośno w naszym regionie.

Dlaczego ludzie są tak okrutni wobec zwierząt?

Niestety, przestępstwa przeciwko zwierzętom wciąż nie są traktowane tak poważnie, jak np. te przeciwko mieniu. Wiele spraw umarza się już na etapie postępowania przygotowawczego. Pokutuje myślenie - to przecież tylko zwierzę. A ja powiem - aż zwierzę. Dopóki to się nie zmieni i w prawie karnym zwierzęta będą postrzegane przedmiotowo, a nie podmiotowo, szanse na ograniczenie przypadków znęcania się nad nimi są niewielkie.

Ale jest przecież Ustawa o ochronie zwierząt z 1997 r. Zapisano w niej ważne słowa „Zwierzę nie jest rzeczą, a człowiek winien mu szacunek, ochronę i opiekę”.

Tak, ale ta ustawa zawiera wiele martwych przepisów. Przykładowo pies nie może być trzymany na łańcuchu krótszym niż 3 metry i dłużej niż 12 godzin. W praktyce - mamy sygnał od sąsiadów, że latami dzieje mu się krzywda. Jedziemy na miejsce, a właściciel przekonuje nas, że przywiązał go zaledwie godzinę temu. Udowodnienie mu winy jest bardzo trudne.

Z dalszej części materiału dowiesz się:

 • ile spraw dotyczących znęcania się nad zwierzętami trafiło do prokuratury w 2017 roku
 • jakie kary za znęcanie się nad zwierzętami obowiązują w Anglii
 • jakie są przypadki znecania się nad zwierzętami w naszym regionie
Pozostało jeszcze 83% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Małgorzata Pieczyńska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.