Tyle pracownikowi należy się wolnego [zasady]

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Bolt
Małgorzata Stempinska

Tyle pracownikowi należy się wolnego [zasady]

Małgorzata Stempinska

Urlop wypoczynkowy przysługuje tylko osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Jego wymiar zależy od stażu pracy pracownika.

Osoba, która po raz pierwszy podjęła pracę w danym roku kalendarzowym, prawo do urlopu wypoczynkowego uzyskuje z upływem każdego miesiąca pracy. Należy jej się wtedy 1/12 rocznego urlopu. Z każdym miesiącem tych dni wolnych jest więcej. Prawo do kolejnych urlopów będzie mu przysługiwało w każdym następnym roku kalendarzowym.

Od stażu pracy zależy, ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi. Jest to 20 dni - gdy pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat, natomiast 26 dni - gdy pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat. Do okresu zatrudnienia, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się wszystkie okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy.

Do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu pracownika, dolicza się okresy nauki w:

Lat nauki w różnych szkołach nie można sumować.

Małgorzata Stempinska

W swoich artykułach podejmuję tematykę dotyczącą turystyki, telekomunikacji, rynku pracy oraz gospodarki. Przygotowuję też artykuły do dodatku historycznego "Album bydgoski" oraz do miesięcznika dla prenumeratorów "Pasje". Historia Bydgoszczy mnie fascynuje. Uwielbiam słuchać wspomnień Czytelników - rodowitych bydgoszczan - oraz oglądać zdjęcia z ich domowych albumów. Staram się pomagać Czytelnikom interweniując w ich sprawach. Prywatnie kocham podróże - te bliższe i dalsze. Niestety, na razie ze względu na pandemię koronawirusa tylko palcem po mapie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.