Ty posprzątasz, a ja pooglądam mecz, czyli pora na wojnę płci

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Kinga Czernichowska

Ty posprzątasz, a ja pooglądam mecz, czyli pora na wojnę płci

Kinga Czernichowska

W jednej ręce kufel piwa, w drugiej... dłoń żony - idealny model! Niestety, sprawdza się u nielicznych. A to dlatego, że większość kibiców piłkarskich to wciąż mężczyźni. Ale kobiet w tym gronie przybywa.

Gol! Gooool! - z głośników dobiegają okrzyki uszczęśliwionych komentatorów sportowych, kibice przed telewizorami właśnie zdzierają sobie struny głosowe. W ruch idą kolejne butelki alkoholu. Tak będą wyglądały przez najbliższy miesiąc wieczory w polskich domach. I tylko kobiety kibicujących mężczyzn nie wiedzą jeszcze, jak przetrwać ten czas. Tym bardziej że, piłka nożna to jednak przeważnie męska domena. Na szczęście z roku na rok przybywa kobiet, które interesują się tym sportem, chodzą ze swoimi partnerami na mecze, i to nie tylko na mecze reprezentacji, rozgrywane przy takich okazjach jak mistrzostwa, ale także zwykłe mecze ligowe.

Futbolowa rewolucja?

Być może jesteśmy świadkami futbolowej seksmisji, bo są też pary, w których to kobieta, a nie mężczyzna, jest zagorzałym kibicem. Tak jak Kinga Konecka.

- Pewnie będę się starała przełożyć choć część obowiązków na męża i zaszyję się gdzieś, by obejrzeć kilka meczów. Jeszcze rok temu na pewno nie dałabym się oderwać od telewizora, ale w związku z tym, że teraz jest z nami mały synek, będę zadowolona, jeśli czasami uda mi się coś obejrzeć - mówi. - Mecze są raczej w godzinach popołudniowych, więc liczę na to, że mąż czasami pójdzie z synkiem na spacer, wykąpie go lub uśpi.

Według psycholog z Uniwersytetu SWPS Aleksandry Pogorzelskiej piłka nożna to w dalszym ciągu typowo męski sport. A w czasie mistrzostw taka pasja wymaga umiejętnego zarządzania czasem.

- Mistrzostwa to taki czas, który wprowadza zmianę w życiu każdej pary. Jeżeli mężczyzna jest zagorzałym kibicem, to kobieta musi liczyć się z tym, że harmonogram dnia będzie podporządkowany meczom. Miesiąc to dość długi czas dla każdej relacji, dlatego warto się do tych mistrzostw przygotować. Także psychicznie - twierdzi.

Ale nie wszyscy kibice myślą o organizacji czasu przed mistrzostwami.

- Póki nie ma dzieci, można sobie z tym jakoś poradzić - twierdzi Grzegorz Małachowski. Jego żona, Marta, nie przepada za oglądaniem meczów piłki nożnej.

- Czuję się trochę pokrzywdzona ze względu na mistrzostwa. Nie jestem fanką tego sportu, a mój mąż przedkłada mecze nad możliwość spędzenia tego czasu razem bądź z przyjaciółmi - mówi pani Marta. - Jedyne, co może go powstrzymać od telewizora, to moje urodziny, bo przypadają 21 czerwca, a wtedy akurat Polska gra z Ukrainą - dodaje.

Marta nie ma nic przeciwko wspólnemu kibicowaniu, ale Grzegorz wybiera towarzystwo kolegów. I na przykład ogląda mecze z kumplem mieszkającym na tym samym osiedlu. - Chodzi o to, by kibicować z ludźmi, dla których piłka nożna rzeczywiście jest ważną częścią życia i którzy się na niej znają - twierdzi. - Teraz nawet w pracy z kolegami mamy powieszoną planszę i typujemy, kto wygra.

Według Grzegorza nie chodzi nawet o kulturę kibicowania, lecz po prostu o dobrą zabawę oraz dzielenie wspólnej pasji i zamiłowania do piłki nożnej. Czy jednak istnieje jakikolwiek sposób, by żona lub partnerka, która nieszczególnie lubi piłkę nożną, nie czuła, że znalazła się na drugim planie? I co, jeśli wspólne oglądanie spotkań rozgrywanych w ramach mistrzostw nie wchodzi w grę?

- Kobietom ten czas można zrekompensować wspólnym wyjściem do kina czy kawiarni w czasie, gdy nie ma meczu - sugeruje Aleksandra Pogorzelska. - Warto też wypracować sobie umiejętność pójścia na kompromis: oglądasz mecze, ale znajdziesz też czas, by poczytać dziecku bajkę na dobranoc.

Rozwiązania nie muszą szukać pary, w których oboje partnerzy interesują się piłką nożną w takim samym stopniu.

Baśka, pod bramką są!

Maja Korpalska, jak sama o sobie mówi, jest tzw. eventowym kibicem. W jej związku nie ma spięć z powodu mistrzostw, bo kibicowanie jest raczej okazją do spędzenia czasu razem z przyjaciółmi i dobrej zabawy.

- Ja i mój chłopak, Przemek, jesteśmy bardziej kibicami do towarzystwa. Oczywiście, w przypadku, gdy znajomi też oglądają i oznacza to spotkanie przy piwku, to nigdy nie odmawiamy - przyznaje pani Maja. - Myślę, że w związku z tym część meczów obejrzę w domu, a na ważniejsze wybiorę się z chłopakiem gdzieś na miasto. Dla nas oglądanie meczów to dodatkowa atrakcja, bo, prawdę mówiąc, żadne z nas nie jest jakimś wielkim fanem futbolu.

Jeszcze łatwiej jest w przypadku, gdy oboje partnerzy są zagorzałymi kibicami. Tak jest w przypadku Krzysztofa i Barbary Małeckich.

- Jesteśmy raczej zgodni, w końcu mistrzostwa są tylko raz na cztery lata. W takiej sytuacji można dostosować plan dnia do harmonogramu meczów. Pamiętam, jak w 2004 roku obejrzałam wszystkie, naprawdę wszystkie mecze rozgrywane w ramach mistrzostw - mówi Barbara Małecka.

Dzisiaj w dalszym ciągu jest zagorzałym kibicem, ale potrafi też oderwać się na chwilę od ekranu, żeby na przykład zaparzyć herbatę albo przynieść ciasto. A co, jeśli akurat w tym czasie ktoś strzeli gola? - Gdy jest jakaś sytuacja podbramkowa, Krzysztof woła mnie, a ja przybiegam z kuchni - przyznaje pani Barbara. - Na szczęście mam podzielną uwagę. Mój mąż, niestety, nie - on bardzo się skupia na tym, co dzieje się na boisku, jest całkowicie wyłączony.

W małżeństwie Barbary i Krzysztofa kością niezgody okazują się natomiast zespoły, jakim kibicują. I dotyczy to nie tylko mistrzostw, w trakcie których Krzysztof jak najmocniej trzyma kciuki za Polaków, a Barbara chętnie obserwuje zmagania Włochów i Hiszpanów, lecz także meczów ligowych. I tak na przykład Barbara jest fanką Realu Madryt, natomiast Krzysztof ma słabość do FC Barcelony.

- Nie znoszę Cristiano Ronaldo - to taki laluś. Ja lubię twardą grę - mówi nam Krzysztof Małecki. - Basia natomiast kibicuje hiszpańskim i włoskim piłkarzom, bo podobno są najprzystojniejsi.

- Co się dzieje, jeśli drużyna, której kibicuje Basia, przegrywa? Jest foch i sam muszę sobie robić kolację. A potem oczywiście się z tego śmiejemy - mówi pan Krzysztof.

- Moja żona świetnie zna się na piłce, lepiej niż niejeden facet. To była jedna z tych rzeczy, na które w pierwszej kolejności zwróciłem uwagę, gdy się poznaliśmy. Taka żona to prawdziwy skarb!

Mistrzostwa jak narodowe święto

Dla Polaków rozpoczęte w sobotę mistrzostwa Europy w piłce nożnej to prawdziwe święto. Niemalże narodowe.

- Dla rasowego kibica mistrzostwa to ważne wydarzenie. Mężczyźni kupują niezbędnik kibica, przygotowują sobie rozkłady tabelowe itp. - zauważa Aleksandra Pogorzelska. - Zachęcałabym panie do tego, by były wyrozumiałe wobec futbolowej pasji partnera. W końcu mistrzostwa nie trwają wiecznie, a jedynie miesiąc - puentuje filozoficznie.

Autor: Kinga Czernichowska

Kinga Czernichowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.