Tworzy programy i powalczy z najlepszymi w Polsce

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Katarzyna Dworskakatarzyna.dworska@pomorska.pl

Tworzy programy i powalczy z najlepszymi w Polsce

Katarzyna Dworskakatarzyna.dworska@pomorska.pl

Z informatyką jest za pan brat, a w olimpiadach startuje już od kilku lat. Uczeń bydgoskiej „szóstki” jest najlepszy w naszym województwie.

Uczy się w trzeciej klasie VI Liceum Ogólnokształcącego i właśnie jako jedyny z Kujawsko-Pomorskiego zakwalifikował się do finału ogólnopolskiej Olimpiady Informatycznej.

Michał Tepper przyznaje, że poziom tegorocznych eliminacji był wysoki.

- Niektóre z poleceń były trudne - ocenia licealista. - Cała olimpiada składa się z dwóch pięciogodzinnych sesji, podczas których rozwiązuje się zadania algorytmiczne.

Chodzi o to, aby napisać program komputerowy, który pozwoli na ich rozwiązanie. W tym roku jedno z zadań polegało na obliczeniu, ile czasu zajmie lecącej piłce zbicie klocków. - Mieliśmy podane wymiary planszy i położenie klocków - wyjaśnia Tepper. - W finale na pewno będzie więcej poleceń na czas.

Licealista startuje w rozmaitych konkursach od czterech lat. A wszystko zaczęło się w ostatniej klasie gimnazjum.

- Mogę powiedzieć, że informatyka jest moją pasją - opowiada. - Jeśli mam wolną chwilę, to właśnie nią się zajmuję.

To już kolejny raz, gdy postanowił spróbować swoich sił w ogólnopolskiej olimpiadzie. W zeszłym roku był jednym z laureatów, a dwa lata temu finalistą. Przygotowania zaczyna na kilka tygodni przed konkursem. - Udzielam się w kółku informatycznym i rozwiązuję zadania w domu - zdradza. - Bardzo lubię także gry i myślę, że one również mnie czegoś uczą.

Olimpiada Informatyczna odbywa się pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jej uczestnicy muszą się wykazać umiejętnościami analizowania problemów algorytmicznych, ich specyfikowania, układania wydajnych i pokazania ich w języku programowania. W skrócie tworzą i testują programy oraz poznają pracę informatyków. Zawody składają się z trzech etapów, a w każdym z nich uczniowie szkół średnich rozwiązują od czterech do sześciu zadań. Pierwszy odbywa się w domu, a do drugiego każdego roku awansuje 400 osób. Finał tegorocznej olimpiady odbędzie się w kwietniu. O zwycięstwo powalczy w nim 96 uczniów. Przed finalistami otwierają się drzwi do najlepszych uczelni w kraju, a zwycięzcy biorą udział w konkursach międzynarodowych.

Pierwsza ogólnopolska Olimpiada Informatyczna odbyła się w 1993 roku. Do tej pory największymi sukcesami jej uczestników jest wywalczenie drugiego i trzeciego miejsca na XVIII i XIX Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej. Finaliści są przyjmowani w pierwszej kolejności na studia we wszystkich najlepszych uczelniach w kraju. To spośród nich wybierana jest reprezentacja Polski, która walczy na arenie międzynarodowej.
W 2007 roku najlepszy w kraju okazał się Tomasz Kulczyński, również uczeń VI Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy.
W pierwszym etapie tegorocznych zmagań wzięło udział 19 uczniów z naszego województwa. Oprócz Michała Teppera, najwyżej w klasyfikacji uplasował się Filip Kordus, który był 110. i Agnieszka Świetlik, która zajęła 118. miejsce. Obydwoje uczą się w "szóstce".
Katarzyna Dworskakatarzyna.dworska@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.