Tworzą swój zespół w Radziejowie. Pomoże im strategia

Czytaj dalej
Fot. Jolanta Młodecka
Jolanta Młodecka

Tworzą swój zespół w Radziejowie. Pomoże im strategia

Jolanta Młodecka

Pomysł wpisali do gminnych planów. Liczą na unijne dotacje.

Chcą mieć własną orkiestrę dętą. Ogłosili nabór, będą szkolić muzyków. To pomysł wpisany w strategię rozwoju gminy, więc liczą na dotacje unijne.

W powiecie radziejowskim własną orkiestrą dętą pochwalić się mogą gmin Osięciny, Topólka i Piotrków Kujawski. Są to zespoły grające pod patronatem ochotniczych straży pożarnych, ale w ścisłej współpracy z gminnymi ośrodkami kultury.

Mają długoletnie tradycje, a jedną z najstarszych jest orkiestra w Osięcinach. Choć z dużą przerwą, grają od 1923 r. Reaktywowana została w 1984 r. W Topólce gra Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP „Sempre Cantabile”, założona w maju 1995r. Od 25 lat gra orkiestra dęta w Piotrkowie Kujawskim. Godna uwagi - i oczywiście wysłuchania - jest orkiestra Szkoły Muzycznej w Radziejowie. To zespół, w którym grają nauczyciele i uczniowie.

Własną orkiestrę dętą chcą mieć także w gminie Radziejów. Jest tu wielu muzyków-amatorów, którzy chętnie zagrają w takim zespole. Ich pragnienia będą zrealizowane wkrótce - bowiem taka orkiestra powstaje. Muzycy przyjechali do Broniewa na integracyjne spotkanie.

Od kilku tygodni Gminny Ośrodek Kultury zaprasza chętnych do nauki gry na różnych instrumentach, głównie dętych. Także tych, którzy taki instrumenty opanowali.

- Zapraszamy do współpracy te osoby właśnie z myślą o powstającej orkiestrze dętej - zapewnia Urszula Rosół, dyrektor GOK w Czołowie. - Odpowiedziało wiele osób, więc myślę, że taki zespół uda się stworzyć. Zapisaliśmy ten projekt w naszej gminnej strategii działania, licząc na dofinansowanie z funduszy unijnych. Chcemy za to kupić w przyszłości instrumenty, sprawić umundurowanie. Tymczasem członkowie orkiestry będą grali na prywatnych instrumentach.

Na integracyjny zjazd do Broniewa przyjechała orkiestra dęta z Wójcina, gm. Piotrków Kuj., którą prowadzi Jan Skuratowicz. W tym zespole graj m.in. Błażej Patyk i Katarzyna Jędrzejewska - oboje z gminy Radziejów.

- Jan Skuratowicz to dyrygent z ogromnym doświadczeniem, prawdziwy człowiek orkiestra, grający na każdym instrumencie. Poprosiliśmy go o to, by pokierował także naszą nowo powstającą orkiestrą - mówi Błażej Patyk, wiceprzewodniczący Rady Gminy.

Orkiestra dęta z Wójcina gra znakomicie, o czym mogliśmy się przekonać w trakcie niedzielnej mszy w kościele w Broniewie. Jesteśmy pewni, że swe doświadczenie dyrygent Jan Skurarowicza wykotrzysta także w pracy z orkiestrą gminy Radziejów.

Spotkanie organizacyjne zanteresowanych grą wtym zespole zaplanowano na 4 stycznia, godz. 11, w Gminnym Ośrodku Kultury w Czołowie.

Jolanta Młodecka

Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę dziennikarską rozpoczęłam w 1975 r. w rozgłośni oraz czasopiśmie "Alchemik" w Zakładach Azotowych" Włocławek. Byłam redaktorem naczelnym pisma. W 1989 r. przeszłam do oddziału włocławskiego "Gazety Pomorskiej". Zostałam kierownikiem oddziału. Oddelegowana zostałam następnie do "Głosu Szczecińskiego". Następnie pracowałam w oddziale w Brodnicy. Zakładałam oddziały gazety w Radziejowie, Aleksandrowie Kuj. i Ciechocinku. Ocenie współpracuję z "Gazetą Pomorską" we Włocławku.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.