rozmawiał Mariusz Szramka

Twórczość Grzegorza Ciechowskiego jest fenomenem [rozmowa]

Rafał Góralski z Galerii Rusz od trzech lat uczestniczy w obchodach Dni Grzegorza Ciechowskiego. Fot. www.artmovesfestival.org Rafał Góralski z Galerii Rusz od trzech lat uczestniczy w obchodach Dni Grzegorza Ciechowskiego.
rozmawiał Mariusz Szramka

W tym roku przygotowaliśmy specjalnie na Dni Ciechowskiego Interaktywny Mural, a także billboardy w Toruniu i w Warszawie poświęcone tworzeniu i wyobraźni twórczej.

Jaka jest idea przedsięwzięcia Interaktywny Mural Galerii Rusz na Dni Ciechowskiego?
Jako Galeria Rusz jesteśmy laureatami Nagrody im. Ciechowskiego, od trzech lat bierzemy udział w obchodach dni upamiętniających tego wyjątkowego toruńskiego artystę. W tym roku przygotowaliśmy specjalnie na Dni Ciechowskiego Interaktywny Mural, a także billboardy w Toruniu i w Warszawie poświęcone tworzeniu i wyobraźni twórczej. Interaktywny Mural ma na celu przede wszystkim ukazanie fenomenu twórczości Grzegorza Ciechowskiego i zespołu Republika, którzy stworzyli swój własny, artystyczny świat - nie tylko muzyczny, ale też wizualny.

Poprzez Interaktywny Mural chcieliśmy podejść do twórczości Ciechowskiego w sposób nie do końca oczywisty. Zależało nam bowiem, aby przenieść to na trochę inny, bardziej abstrakcyjny poziom.

Co jest powodem stale rosnącej popularności sztuki współczesnej w przestrzeni publicznej?
Nasza Galeria Rusz została aktywowana w 1999 roku. Od tamtego czasu systematycznie, wręcz z uporem maniaka, propagujemy sztukę. Oczywiście nie jesteśmy jedyni, którzy się do tego przyczynili. Nastąpiły także zmiany w światowych trendach. Dla przykładu - w pewnym momencie odkryto publiczną sztukę, niejako w szerszym kontekście sztuki współczesnej. Chodzi o to, że street art, który działał już wcześniej, nagle został nobilitowany. Doszło do sytuacji, że topowe galerie sztuki na całym świecie zaczęły pokazywać perspektywę tych artystycznych działań.

Można powiedzieć, że street art zaczął być postrzegany jako coś naprawdę istotnego.

Jakie znaczenie ma dla Pana osobiście twórczość Grzegorza Ciechowskiego i zespołu Republika?
Grzegorz Ciechowski, jako artysta, interesuje mnie z wielu powodów. Próbuję nieustannie poznawać, ale też w pewnym sensie wyłuskiwać nowe znaczenia jego twórczości. Ciechowski jest fascynujący w kontekście przemian kulturowych. Jego osobowość jest jedną z najważniejszych i najbardziej wyrazistych we współczesnej kulturze naszego kraju. Poza tym, jako artysta, czuję się mocno zakorzeniony i związany z Toruniem. Cieszę się więc, że takie zjawiska, jak Grzegorz Ciechowski i zespół Republika, mogą się rozwijać poza Warszawą. Myślę, że to ważne dla nas - mieszkańców Torunia, bo dzięki temu możemy się Ciechowskim inspirować. Nie musimy wpatrywać się tylko w stolicę, mamy możliwość samodzielnie popychać kulturę do przodu i dać od siebie coś wartościowego dla tego świata.

rozmawiał Mariusz Szramka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.