Tutaj uczą się nowego życia. Warsztat czeka na ciebie

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Nawrocki
Dariusz Nawrocki

Tutaj uczą się nowego życia. Warsztat czeka na ciebie

Dariusz Nawrocki

- Największym sukcesem dla nas jest znalezienie zatrudnienia dla uczestnika naszego warsztatu - wyznaje Alicja Urbaniak, kierownik WTZ w Inowrocławiu.

Warsztat Terapii Zajęciowej „Razem” działa przy ulicy Emilii Plater 3 w Inowrocławiu. Przygotowuje niepełnosprawne osoby do samodzielnego, niezależnego życia. I nic tak nie cieszy pracowników WTZ, jak pensjonariusz, który znajduje samodzielną pracę poza warsztatem. Do tej pory sukces taki osiągnęło pięciu ich wychowanków.

- W naszym warsztacie duży nacisk kładziemy na aktywizację zawodową. W różnych zakładach na terenie miasta organizujemy nieodpłatne praktyki. Zajęcia te odbywają się pod ścisłą opieką trenera pracy. Nasi podopieczni mają dzięki temu kontakt z pracodawcami i innymi pracownikami, uczą się współpracy z innymi - opowiada Mirosława Kubiszewska, trener pracy.

Sławomir Schmidt niedawno zakończył praktyki w szatni „Wodnego parku” w Inowrocławiu. Odbierał od klientów odzież, wydawał numerki. - Był lubiany i bardzo dobrze postrzegany przez współpracowników. On również dobrze się tam czuł - zdradza pani Mirosława.

Gdy odwiedziliśmy WTZ, pan Sławomir przygotowywał się właśnie do rozmowy dyrektorem OSiR-u. Ma nadzieję na staż, a może nawet na stałą pracę.

- Chciałbym dalej pracować w szatni. Ta praca bardzo mi się spodobała - wyznaje Sławomir Schmidt.

W ubiegłym roku podopieczni WTZ wzięli udział w szkoleniu organizowanym przez Fundację Ekspert-Kujawy, w ramach projektu „Lepsze jutro”. - Dzięki temu projektowi trzy osoby były na trzymiesięcznym stażu w restauracji „Twoje smaki”. Zostały również zatrudnione na pół roku. Efekt był taki, że pozostali nasi podopieczni zaczęli im w pewnym stopniu zazdrościć. Zauważyli, że wiąże się to z lepszymi zarobkami - opowiada Alicja Urbaniak, kierownik WTZ.

Zarejestrowali się w urzędzie pracy, a jeden z nich całkiem niedawno dostał pracę. - Jest z nami od ośmiu lat. Odwiedza nas niemal codziennie i cieszy się z tej pracy, a my cieszymy się wraz z nim. Kręcimy z nim filmiki, by pokazać niesamowity sukces tej osoby - wyznaje pani kierownik.

W WTZ prowadzona jest rehabilitacja przez zajęcia terapeutyczne, a w przypadkach, w których jest to możliwe, również rehabilitacja zawodowa. Pensjonariusze uczestniczą w zajęciach pracowni krawieckiej, kulinarnej, stolarskiej, ogrodniczej, plastyczno-poligraficznej oraz umiejętności społecznych. Jeżdżą na basen, chodzą do kręgielni, biorą udział w wycieczkach.

- Każda osoba ma do dyspozycji 90 złotych na miesiąc. Jeśli będzie pracowała w warsztacie, wykonywała samodzielnie prace kiermaszowe, będzie mogła dorobić dodatkowe pieniądze: 100, a nawet 200 złotych - przekonuje pani kierownik

.

Zachęca osoby niepełnosprawne, aby skorzystał z oferty warsztatu. Warunkiem koniecznym jest posiadanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności z uwzględnieniem uczestnictwa w warsztacie terapii zajęciowej. Szczegółowych informacji udziela pani kierownik (tel. 52 353 84 34).

Dariusz Nawrocki

Od zawsze chciałem pracować w mediach. Moje marzenie spełniło się w 2001 roku. Jestem dziennikarzem inowrocławskiego oddziału "Gazety Pomorskiej". Zajmuję się głównie tematyką samorządową i społeczną. Piszę o sprawach dotyczących powiatu inowrocławskiego i mogileńskiego. Moje teksty, galerie i filmy ukazują się na portalach pomorska.pl, inowroclaw.naszemiasto.pl i mogilno.naszemiasto.pl. Jestem kibicem sportowym, miłośnikiem przyrody i namiętnie słucham dobrej muzyki. Najlepiej relaksuję się w trakcie biegania leśnym duktami.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

obniżka -50% na Czarny Weekend

30-dniowy dostęp do Gazety Pomorskiej online

14,50 29,00

Czarny weekend trwa! Do 29.11 kup prenumeratę cyfrową za połowę ceny i ciesz się dostępem do aktualnego wydania gazety bez wychodzenia z domu.

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.