Tutaj rodzą się firmy. Wizyta w inkubatorze

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Nawrocki
Dariusz Nawrocki

Tutaj rodzą się firmy. Wizyta w inkubatorze

Dariusz Nawrocki

- Inkubator to miejsce, w którym wykluwają się pisklaki. My też tu się wykluwamy - wyznaje z uśmiechem Sebastian Lachowicz.

Kilka tygodni temu informowaliśmy na naszych łamach o planach utworzeniach inkubatora przedsiębiorczości w budynku PKP w Inowrocławiu. Instytucja ta ma pomagać młodym firmom rozpocząć i prowadzić działalność gospodarczą.

Już od prawie roku Kujawski Inkubator Przedsiębiorczości Społecznej prowadzi Fundacja Ekspert-Kujawy. Odwiedziliśmy młodych przedsiębiorców korzystających z pomocy inkubatora, by sprawdzić, jak takie inicjatywy sprawdzają się w praktyce.

Swoje pierwsze kroki stawia tu 29 młodych inowro-cławskich firm. Połowa z nich dostała tanie, dobrze wyposażone biura z komputerami i szybkim internetem. Druga połowa korzysta z tak zwanych biur wirtualnych. Pracują w terenie. W każdej jednak chwili mogą tu przyjść i skorzystać z pomocy prawnej, księgowej, marketingowej, ale również z sal, komputerów, drukarek itp.

- Inkubator to miejsce, w którym wykluwają się pisklaki. My też tu się wykluwamy. Jeszcze dwa, trzy lata i ktoś inny przyjdzie się tu wykluwać, a my już będziemy na tyle stabilni i samodzielni, że gdzieś się przeniesiemy - wyznaje Sebastian Lachowicz, który wspólnie z kolegą Krzysztofem Kurtyką prowadzi firmę informatyczną „6am Design”. Piętro niżej pracują ich żony. Agnieszka Kurtyka jest właścicielką sklepu internetowego Koallo. Joanna Lachowicz pracuje u niej na stażu. - Agnieszka dzielnie wspiera nas w sprawach księgowo-podatkowych. My ją wspieramy od strony techniczno-informatycznej. Wcześniej już się przyjaźniliśmy. To dało nam dobre podłoże do tego, by móc razem pracować. Próbujemy obalić mit o tym, co opowiadały jaskółki, czyli że najgorsze są spółki - komentuje Sebastian Lachowicz.

Jarosław Napierała, kierownik Kujawskiego Inkubatora Przedsiębiorczości Społecznej w Inowrocławiu, z uśmiechem zauważa, że instytucja ta daje możliwość łączenia życia zawodowego z rodzinnym.

- Panowie prowadzą swoją działalność, ich żony swoją. Codziennie widzę ich, jak całymi rodzinami spotykają się na obiedzie w restauracji „Twoje Smaki”, która również jest częścią Inkubatora - zdradza Jarosław Napierała.

W Inkubatorze działają firmy z przeróżnych branż. Jest tu między innymi: restauracja, zakład krawiecki, fryzjerski, fotograficzny, spółki informatyczne czy sklep internetowy. Firma Gliese Majcieja Skoczylasa zajmuje się uzdatnianiem wody. - Niedługo minie rok, jak tu jestem. Firma się rozwija. Zatrudniłem nawet pracownika. Jestem zadowolony - wyznaje.

Szczegółowych informacji dotyczących współpracy z Inkubatorem udziela kierownik Jarosław Napierała Tel. 52-357-62-15. KIPS znajduje się przy jednej z głównych arterii Inowrocławia (skrzyżowanie ulic Dworcowej i Dubienka).

Dariusz Nawrocki

Od zawsze chciałem pracować w mediach. Moje marzenie spełniło się w 2001 roku. Jestem dziennikarzem inowrocławskiego oddziału "Gazety Pomorskiej". Zajmuję się głównie tematyką samorządową i społeczną. Piszę o sprawach dotyczących powiatu inowrocławskiego i mogileńskiego. Moje teksty, galerie i filmy ukazują się na portalach pomorska.pl, inowroclaw.naszemiasto.pl i mogilno.naszemiasto.pl. Jestem kibicem sportowym, miłośnikiem przyrody i namiętnie słucham dobrej muzyki. Najlepiej relaksuję się w trakcie biegania leśnym duktami.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.