Tutaj praca łączy się z rehabilitacją

Czytaj dalej
Fot. ZAZ Przyjezierze
Agnieszka Nawrocka agnieszka.nawrocka@pomorska.pl

Tutaj praca łączy się z rehabilitacją

Agnieszka Nawrocka agnieszka.nawrocka@pomorska.pl

Ten ośrodek w Przyjezierzu czeka na gości nie tylko w czasie wakacji. Można tu zajrzeć o każdej porze roku.

Popadający przez lata w ruinę gminny ośrodek wypoczynkowy w Przyjezierzu dziś tętni życiem. Uroczystego przecięcia wstęgi nie było, ale od grudnia działa w Przyjezierzu Zakład Aktywności Zawodowej.

ZAZ powstał w dawnym ośrodku Pod Dębami, przy ulicy Świerkowej 13. Budynek pochodzi z lat 60. minionego wieku, w latach rozkwitu Przyjezierza mieścił się tu Powiatowy Ośrodek Sportu Turystyki i Wypoczynku.

W ostatnich latach gminie Strzelno trudno było znaleźć pomysł na wykorzystanie obiektu. Utworzony ośrodek wypoczynkowo-kolonijny nie przynosił oczekiwanych dochodów. Teraz obiekt jest wyremontowany, wyposażony i daje pracę kilkudziesięciu osobom. Drugim miejscem działania Zakładu jest ulica Parkowa 10 w Strzelnie, czyli na terenie ośrodka szkolno-wychowawczego. ZAZ jest zakładem budżetowym gminy Strzelno, przygotowano go przy wsparciu finansowym Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dotacja dla gminy wyniosła ponad 3 miliony złotych.

Pracuje tu 27 osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym i umiarkowanym oraz 12 osób pełnosprawnych na 11 etatach. ZAZ świadczy usługi oraz prowadzi działalność wytwórczą. Jest tu hotel z klimatyzowanymi pokojami. Można zamówić usługi pralnicze, prace porządkowe i remontowe, catering.

Przy ulicy Świerkowej można wynająć salę na organizowane szkolenia, konferencje i uroczystości oraz zamówić posiłki. Pracownicy zajmują się także rękodziełem, w pracowni powstają okolicznościowe kartki czy ozdobne zaproszenia. Zakład prowadzi także gospodarstwo ogrodnicze. Pracownicy Zakładu podejmują się także nietypowych zleceń - na przykład chętnie łuskają orzechy włoskie.

W Zakładzie odbyły się już pierwsze imprezy - bożonarodzeniowe spotkania, imprezy karnawałowe. Ośrodek wypożycza także narty biegowe, latem będzie oferował sprzęt pływający i rowery.

Osoby niepełnosprawne mają tutaj zapewnione zatrudnienie oraz rehabilitację i możliwość korzystania z usług medycznych. Pracownicy mają zapewniony dowóz do Przyjezierza i powrót do domu. Z zabiegów fizjoterapeutycznych, gimnastyki korekcyjnej oraz odnowy biologicznej mogą korzystać także osoby z zewnątrz.

Agnieszka Nawrocka agnieszka.nawrocka@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.