Alicja Kalinowska

Tutaj młodzież uczy się rozwiązywać swoje problemy

Zbigniew Izdebski udzielał uczniom ostatnich wskazówek dotyczących filmu. Fot. Alicja Kalinowska Zbigniew Izdebski udzielał uczniom ostatnich wskazówek dotyczących filmu.
Alicja Kalinowska

Samotność, brak zrozumienia ze strony osób starszych oraz stres to problemy z którymi na co dzień zmagają się młodzi ludzie.

Powszechne są również skrajne emocje, które towarzyszą nastolatkom: od euforii poprzez zwątpienie do rozpaczy. W radzeniu sobie z nimi pomagają warsztaty. W ostatnim czasie takie weekendowe spotkanie odbyło się w Zespole Szkół we Wroniu.

Szukają odpowiedzi na różne pytania

W spotkaniu "Kreatywny weekend" wzięło udział kilkunastu młodych mieszkańców powiatu wąbrzeskiego. Dla wielu z nich takie spotkanie to doskonała okazja, aby nauczyć się m.in. jak radzić sobie z trudnymi emocjami.
Julia Przybyłowska jest uczennicą gimnazjum w Wąbrzeźnie. - Nasze problemy? To przede wszystkim naciski wywierane przez dorosłych. Nie potrafią cieszyć się z naszych sukcesów. Zauważają głównie porażki - mówi Julia Przybyłowska, która w spotkaniach we Wroniu bierze udział od 2014 roku. Nastolatka zwraca również uwagę na to, że wiele osób uważa, że młodzież jest zła. - A to nie prawda. Jest wielu ludzi, którzy są wartościowi i robią dużo dobrych rzeczy - dodaje dziewczyna.
Kolejnym problemem z jakim muszą się zmierzyć młodzi ludzie jest przemoc w internecie. - Niektóre osoby są bardzo wrażliwe. Krytyka na portalach społecznościowych bardzo je dotyka i chociaż zupełnie tego nie okazują to i tak zostaje w "środku" - dodaje gimnazjalistka.Warto być czasami egoistą

A co dają Julii zajęcia we Wroniu? - Nauczyłam się trochę siebie. Przekonałam się, że czasami warto być egoistą. Warsztaty pomogły mi również radzić sobie z własnymi emocjami. Potrafię także szybciej i lepiej rozwiązywać swoje problemy - wylicza wąbrzeska gimnazjalistka.

W spotkaniu wzięła również Paulina Rużycka, która jest uczennicą Zespołu Szkół we Wroniu. Ona zwraca uwagę na głównym problemem z jakim zmagają się młodzi ludzie jest samotność. - Często spotykamy się z fałszywymi przyjaciółmi. Musimy nauczyć się rozpoznać kto jest uczciwy wobec nas. Internet temu zupełnie nie pomaga - wyjaśnia nastolatka.

Podczas warsztatów powstał film, którego reżyserem i pomysłodawcą jest Zbigniew Izdebki. O czym chce opowiedzieć? - Przede wszystkim o problemach z którymi muszą radzić sobie młodzi ludzie - wyjaśnia pedagog, który na co dzień pracuje z młodymi ludźmi z Wronia. Natomiast Paulina Kiwała poprowadziła kurs tutoringu.

Tutoringjest jedną z metod edukacji zindywidualizowanej, polegającą na długotrwałej , sytematycznej i indywidualnej pracy, której celem jest wspieranie ucznia w rozwoju zgodnie z jego zainteresowaniami, predyspozycjami i możliwościami. Tutoring wywodzi się ze świata akademickiego (wzorami są Oxford i Cambridge). Celem ogólnym tutoringu szkolnego jest wspieranie ucznia w rozwoju, w planowaniu własnej drogi edukacyjno-zawodowej i osiąganiu samodzielności i dojrzałości. Tutoring pomaga łączyć proces dydaktyczny z procesem wychowawczym cechuje go podejście do ucznia jako osoby, która działa w wielu środowiskach, nie tylko w szkole.
Alicja Kalinowska

Z "Gazetą Pomorską" jestem związana od 2004 roku.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.