Tu się najedzą, umyją i dostaną ubrania

Czytaj dalej
Fot. Marek Wojciekiewicz
Marek Wojciekiewiczmarek.wojciekiewicz@gmail.com

Tu się najedzą, umyją i dostaną ubrania

Marek Wojciekiewiczmarek.wojciekiewicz@gmail.com

Liczba osób, które korzystają z darmowych posiłków przy ul. Dominikańskiej w Chełmnie nie spada. Przychodzą te same , często przewlekle chore osoby.

Ponad 30 posiłków dziennie wydaje stołówka działająca w siedzibie Centrum Zapobiegania Wykluczeniu Społecznemu przy ulicy Dominikańskiej 40 w Chełmnie.

-Z tej formy pomocy korzystają głównie osoby bezdomne i potrzebujące, które są pod naszą stałą kuratelą - tłumaczy Eliza Rokita, kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chełmnie. - Od kilku lat liczba potrzebujących utrzymuje się na tym samym poziomie i nie ma widoków, że będzie się on kurczyła, bo wspieramy te same osoby. Ich szansa na poprawę sytuacji jest prawie żadna. Często są skazane na pomoc z powodu przewlekłych chorób.

Stołówka przy Dominikańskiej działa od poniedziałku do piątku. Jednak każdy, kto o to poprosi, dostaje na weekend kanapki. Podopieczni mają też okazję skorzystać tam z prysznica. Mogą także zaopatrzyć się w czystą odzież. Spotkani przez nas panowie mówili, że robią sobie w Centrum przepierki.

Jadłodajnię przy Dominikańskiej prowadzą Siostry Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, a posiłki dostarcza firma wyłoniona w drodze przetargu. Wydawanie jedzenia rozpoczyna się we wrześniu i trwa do maja.

- Przychodzę tu codziennie, posiłki są bardzo smaczne, jestem zmuszony do korzystania z tej pomocy, bo z powodu złego stanu zdrowia nie jestem w stanie zarobić na swoje utrzymanie - tłumaczy pan Mirek. - Wiele lat przepracowałem w chełmińskim Ursusie, a później w kilku innych instytucjach.

Pan Mirek mówi, że czasem jadłodajnia jest pełna.

- Mimo to nigdy nie doszło tu do awantury - podkreśla. - Pilnujemy siebie sami. Gdy ktoś zaczyna się czepiać, zaraz znajduje się grupa, która uspokoi awanturnika.

Autor: Marek Wojciekiewicz

Marek Wojciekiewiczmarek.wojciekiewicz@gmail.com

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.