Tu mieszkał Marian Rejewski... Kiedy poczytamy o tym na tablicy? [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Hanka Sowińska

Tu mieszkał Marian Rejewski... Kiedy poczytamy o tym na tablicy? [zdjęcia]

Hanka Sowińska

Na kamienicach przy ul. Dworcowej 10 i ul. Gdańskiej 10 pojawią się informacje o naszym kryptologu!

Po Roku Mariana Rejewskiego (obchodziliśmy w 2015 r.) niewiele zostało trwałych znaków dotyczących życia genialnego matematyka i kryptologa. Jest m.in. specjalna strona internetowa marianrejewski.pl i broszura „Marian Rejewski 1905-1980”, wydana przez IPN w serii „Patroni naszych ulic”.

Jest też tablica, którą odsłonięto 1 grudnia 2015 roku na gmachu obecnego I Liceum Ogólnokształcącego (Rejewski jest najwybitniejszym absolwentem tej szkoły, w 1923 r. ukończył Gimnazjum Klasyczne na pl. Wolności). Niestety, jej treść nie oddaje prawdy o wkładzie wybitnego matematyka w dzieło złamania Enigmy (pisaliśmy o tym na łamach „Pomorskiej”), ale „klamka zapadła”.

Od kilku lat piszemy też o stworzeniu ścieżki prowadzącej śladami pogromcy Enigmy (jej początek byłby na Wileńskiej 6, gdzie Rejewski się urodził). Ratusz zapewnia, że o ścieżce nie zapomniał.

- Została opracowana w ramach Strategii Rozwoju Edukacji Miasta Bydgoszczy na lata 2013-2020, w zakresie edukacji patriotycznej. Koordynatorem tej części Strategii jest VIII LO - informuje Anna Strzelczyk-Frydrych z Biura Obsługi Mediów i Komunikacji Społecznej UM.

Elementem „ścieżki” będą dwie nowe tablice na ścianach kamienic, w których kryptolog mieszkał. - Tablice upamiętniające Mariana Rejewskiego zostały wykonane i znajdują się u producenta, który w ramach tego samego zlecenia zajmie się ich umieszczeniem na frontonach budynków w przy Dworcowej i Gdańskiej - dodaje Strzelczyk Frydrych.

Dziś przypadają 111. urodziny genialnego bydgoszczanina Mariana Rejewskiego

Jak się dowiadujemy „tablice zawierają informacje w dwóch językach: polskim i angielskim; zostały wykonane w tym samym stylu, co tablica na budynku I LO”. Przy opracowaniu ich treści ratusz współpracował z bydgoską delegaturą IPN.

Kiedy doczekamy się ich odsłonięcia? Biuro Obsługi Mediów UM zapewnia, że tablice zostaną umieszczone „po formalnym uzyskaniu zgody właścicieli nieruchomości oraz w terminie z nimi ustalonym”. W przypadku budynku przy ul. Dworcowej trzeba czekać na koniec remontu elewacji.

Chcieliśmy wiedzieć, czy UM prowadził już rozmowy w tej sprawie? - Wystąpienie do właścicieli nieruchomości musi poprzedzone być otrzymaniem zgody konserwatora zabytków; trwa procedura w tym zakresie - informuje Anna Strzelczyk Frydrych.

***
Od autorki: O tym, że „ratusz szykuje nowe tablice” pisaliśmy półtora roku temu (Album Bydgoski z 12 lutego 2015 r.). Trudno pojąć, ile czasu potrzebują urzędnicy, by tak prostą sprawę doprowadzić do końca. Ten przykład to kolejny dowód na to, że miasto nie czuje wielkości pogromcy Enigmy i nie potrafi wykorzystać postaci Mariana Rejewskiego do promocji grodu nad Brdą.

Ręce opadają...

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał "strumieniem wieków".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.