Tu mieszkał Marian Rejewski... Kiedy poczytamy o tym na tablicy? [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Hanka Sowińska

Tu mieszkał Marian Rejewski... Kiedy poczytamy o tym na tablicy? [zdjęcia]

Hanka Sowińska

Na kamienicach przy ul. Dworcowej 10 i ul. Gdańskiej 10 pojawią się informacje o naszym kryptologu!

Po Roku Mariana Rejewskiego (obchodziliśmy w 2015 r.) niewiele zostało trwałych znaków dotyczących życia genialnego matematyka i kryptologa. Jest m.in. specjalna strona internetowa marianrejewski.pl i broszura „Marian Rejewski 1905-1980”, wydana przez IPN w serii „Patroni naszych ulic”.

Jest też tablica, którą odsłonięto 1 grudnia 2015 roku na gmachu obecnego I Liceum Ogólnokształcącego (Rejewski jest najwybitniejszym absolwentem tej szkoły, w 1923 r. ukończył Gimnazjum Klasyczne na pl. Wolności). Niestety, jej treść nie oddaje prawdy o wkładzie wybitnego matematyka w dzieło złamania Enigmy (pisaliśmy o tym na łamach „Pomorskiej”), ale „klamka zapadła”.

Od kilku lat piszemy też o stworzeniu ścieżki prowadzącej śladami pogromcy Enigmy (jej początek byłby na Wileńskiej 6, gdzie Rejewski się urodził). Ratusz zapewnia, że o ścieżce nie zapomniał.

- Została opracowana w ramach Strategii Rozwoju Edukacji Miasta Bydgoszczy na lata 2013-2020, w zakresie edukacji patriotycznej. Koordynatorem tej części Strategii jest VIII LO - informuje Anna Strzelczyk-Frydrych z Biura Obsługi Mediów i Komunikacji Społecznej UM.

Elementem „ścieżki” będą dwie nowe tablice na ścianach kamienic, w których kryptolog mieszkał. - Tablice upamiętniające Mariana Rejewskiego zostały wykonane i znajdują się u producenta, który w ramach tego samego zlecenia zajmie się ich umieszczeniem na frontonach budynków w przy Dworcowej i Gdańskiej - dodaje Strzelczyk Frydrych.

Dziś przypadają 111. urodziny genialnego bydgoszczanina Mariana Rejewskiego

Jak się dowiadujemy „tablice zawierają informacje w dwóch językach: polskim i angielskim; zostały wykonane w tym samym stylu, co tablica na budynku I LO”. Przy opracowaniu ich treści ratusz współpracował z bydgoską delegaturą IPN.

Kiedy doczekamy się ich odsłonięcia? Biuro Obsługi Mediów UM zapewnia, że tablice zostaną umieszczone „po formalnym uzyskaniu zgody właścicieli nieruchomości oraz w terminie z nimi ustalonym”. W przypadku budynku przy ul. Dworcowej trzeba czekać na koniec remontu elewacji.

Chcieliśmy wiedzieć, czy UM prowadził już rozmowy w tej sprawie? - Wystąpienie do właścicieli nieruchomości musi poprzedzone być otrzymaniem zgody konserwatora zabytków; trwa procedura w tym zakresie - informuje Anna Strzelczyk Frydrych.

***
Od autorki: O tym, że „ratusz szykuje nowe tablice” pisaliśmy półtora roku temu (Album Bydgoski z 12 lutego 2015 r.). Trudno pojąć, ile czasu potrzebują urzędnicy, by tak prostą sprawę doprowadzić do końca. Ten przykład to kolejny dowód na to, że miasto nie czuje wielkości pogromcy Enigmy i nie potrafi wykorzystać postaci Mariana Rejewskiego do promocji grodu nad Brdą.

Ręce opadają...

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał "strumieniem wieków".

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.