Trzy umowy, a potem już etat na stałe

Czytaj dalej
Fot. 123rtf
Maciej Mitułaredakcja@polskatimes.pl

Trzy umowy, a potem już etat na stałe

Maciej Mitułaredakcja@polskatimes.pl

Umowa na czas określony może trwać maksymalnie 33 miesiące. Okres wypowiedzenia zależy od stażu pracy.

Zgodnie z nowelizacją Kodeksu pracy z 22 lutego br. obowiązują trzy rodzaje umów o pracę: na okres próbny, na czas określony i nieokreślony. Nowelizacja skupiła się przede wszystkim na uregulowaniu kwestii dotyczących umów na czas określony. Chodziło o to, by jak najlepiej zabezpieczyć interes pracownika i możliwie jak najbardziej zminimalizować nadużycia ze strony pracodawców, które bardzo często się pojawiały.

Dzięki nowelizacji ograniczony został okres, w jakim pracować można na podstawie umowy na czas określony. Teraz są to maksymalnie 33 miesiące. Doliczając do tego ewentualne trzy miesiące pracy na podstawie umowy na okres próbny, mamy w sumie trzy lata, po których każda umowa zawarta na czas określony automatycznie przekształcona zostaje w umowę na czas nieokreślony. Warto podkreślić, że liczba umów zawartych między tymi samym stronami nie może być większa niż trzy.

Jeśli w ciągu pierwszych 33 miesięcy pracy (lub trzech lat z umową na okres próbny) pojawi się czwarta umowa, zostanie ona automatycznie przekształcona w umowę na czas nieokreślony. Ta zmiana oznacza ogromną korzyść dla pracowników i wyklucza stosowanie wieloletnich umów na czas określony.

Kolejna ważna zmiana w tym zakresie dotyczy okresu wypowiedzenia umowy.

Do tej pory obowiązywała zasada, że umowę można wypowiedzieć tylko wtedy, gdy jest zawarta na okres dłuższy niż pół roku, a w jej treści zawarto odpowiednie postanowienia. Okres wypowiedzenia wynosił dwa tygodnie. Wiele osób zauważało, że to bardzo krótko, a pracownikowi, który świadczył pracę od niecałego roku, przysługiwał taki sam okres wypowiedzenia, jak pracownikowi, który pracował w firmie od lat. To nie wszystkim się podobało.

Teraz okres wypowiedzenia umowy na czas określony uzależniony jest od długości zatrudnienia. Jeżeli pracownik zatrudniony jest krócej niż pół roku, okres wypowiedzenia wynosi dwa tygodnie.

Jeśli pracuje przynajmniej pół roku, okres wypowiedzenia wynosi miesiąc. Jeśli pracuje co najmniej trzy lata, okres wypowiedzenia to trzy miesiące. To kolejny ukłon w stronę zatrudnionych. Daje im większą pewność i stabilizację zatrudnienia.

Nowe przepisy jasno określają również zasadność zawierania umowy na okres próbny. Na podstawie takiej umowy pracodawca weryfikuje umiejętności i kompetencje świeżo zatrudnionego pracownika. Do tej pory zdarzało się, że umowa na okres próbny zawierana była wielokrotnie.

Autor: Maciej Mituła

Maciej Mitułaredakcja@polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.