Trzy tygodnie urlopu i naprawdę wypoczniemy

Czytaj dalej
Fot. David Mcfadden
Małgorzata Stempinska

Trzy tygodnie urlopu i naprawdę wypoczniemy

Małgorzata Stempinska

Odcięcie się od obowiązków zawodowych jest podstawą udanego wypoczynku. Dlatego też optymalny jest urlop trzytygodniowy.

Eksperci przekonują, że w trakcie trzytygodniowego urlopu, dopiero w drugim tygodniu tak naprawdę odpoczywamy. Przez pierwszy tydzień nasz organizm przygotowuje się do odpoczywania, zwalniamy tempo, przestawiamy się z trybu pracy na wypoczynek. Z kolei w trzecim tygodniu organizm znowu się mobilizuje, przygotowuje do powrotu do pracy.

Psychologowie przekonują, że podczas urlopu powinniśmy odciąć się od nowych technologii, a zwłaszcza mediów społecznościowych. W badaniach już prawie jedna piąta ankietowanych przyznała, że dzielenie się doświadczeniami w sieci nie pozwala na przeżywanie wakacji w pełni. Ponadto obserwowanie profili znajomych na Facebooku może powodować frustrujące porównania.

Marta Rolnik, psycholog z kliniki Columna Medica, zauważa, że żyjemy w czasach społeczeństwa informacyjnego. Powoli zapominamy, jak to właściwie jest żyć bez smartfonów. - Dlatego też warto chociaż na czas urlopu zminimalizować korzystanie z tego typu urządzeń. Będzie to szczególnie korzystne dla osób, które zawodowo spędzają ponad osiem godzin dziennie przed ekranem komputera. Ten prosty krok sprawi, że po powrocie do pracy będziemy szczęśliwsi i bardziej produktywni, a spędzenie czasu na łonie natury czy z najbliższymi z pewnością pozwoli na skuteczny wypoczynek od pracy - mówi Marta Rolnik.

Jak wrócić do pracy po urlopie?

Najważniejsze, by pierwszy dzień pracy po urlopie zacząć punktualnie. Musimy nastawić budzik, by zadzwonił kilka minut wcześniej. Zmuśmy się do tego, aby od razu wstać i tym samym mieć wystarczająco dużo czasu na przygotowanie się do pracy oraz na dotarcie do niej na czas. Dobrze, gdybyśmy rano zapewnili sobie luksus zjedzenia dobrego śniadania, wypicia dobrej kawy czy podróżowania do pracy bez pośpiechu.

I jeszcze jedna ważna rada: nie starajmy się tłumaczyć przed pracodawcą, że nie zrobiliśmy tej czy innej rzeczy, bo byliśmy na urlopie. Urlop się już skończył. Trzeba zacząć pracować.

Większość w poczcie mailowej, na czas urlopu, ma ustawioną automatyczną informację, że jest na urlopie od dnia x do dnia y.

Ile mamy czasu po powrocie na odpisanie na maile, które do nas przyszły?

- Według niepisanego savoir vivre’u, na odpisanie po urlopie mamy tydzień. Jednak trzeba pamiętać, że każdy z czekających na kontakt będzie liczył na jak najszybszą odpowiedź. Im szybszy kontakt, tym więcej szacunku wyrażamy dla osoby piszącej do nas. Dajemy wówczas sygnał, że dana osoba i kontakt z nią jest dla nas ważny. Pocztę bieżącą musimy rozpatrywać w dniu, w którym ją otrzymaliśmy, jeśli jest jej bardzo dużo, to w dniu następnym. Na pewno cała sytuacja zależy od podejścia szefa, musimy brać pod uwagę jego wymagania - mówi Maria Szuster, psycholog i doradca zawodowy z Ośrodka Edukacji i Psychoterapii „Ego” w Bydgoszczy.

Małgorzata Stempinska

W swoich artykułach podejmuję tematykę dotyczącą turystyki, telekomunikacji, rynku pracy oraz gospodarki. Przygotowuję też artykuły do dodatku historycznego "Album bydgoski" oraz do miesięcznika dla prenumeratorów "Pasje". Historia Bydgoszczy mnie fascynuje. Uwielbiam słuchać wspomnień Czytelników - rodowitych bydgoszczan - oraz oglądać zdjęcia z ich domowych albumów. Staram się pomagać Czytelnikom interweniując w ich sprawach. Prywatnie kocham podróże - te bliższe i dalsze. Niestety, na razie ze względu na pandemię koronawirusa tylko palcem po mapie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.