Trzej Królowie jutro przejadą ulicami

Czytaj dalej
Fot. Piotr Bilski
Daniel Dreyer

Trzej Królowie jutro przejadą ulicami

Daniel Dreyer

- Niech to będzie radosne świętowanie. Religijne, ale także rodzinne! - mówi Helena Reczek, jedna z organizatorek grudziądzkiego orszaku.

- Oby w środę było dużo słońca i trochę mniej mrozu niż w ostatnich dniach - nadzieję ma Helena Reczek oraz pozostali organizatorzy Orszaku Trzech Króli w naszym mieście. Wiele serca włożyli w jego przygotowanie i szkoda byłoby gdyby mróz zniechęcił grudziądzan do udziału w przemarszu.

W organizację tegorocznego orszaku włączyły się wszystkie parafie obu grudziądzkich dekanatów. Przygotowały scenki biblijne, które będzie można obejrzeć na trasie przemarszu.

Najtrudniejszą tego dnia rolę do odegrania będzie miała „Święta Rodzina”, czyli państwo Monika i Marcin Biegańscy z Tarpna. Jezuska zagra ich roczny synek Jaś. Na wszelki wypadek organizatorzy przygotowali także rodzinę „rezerwową”.

Zbiórkę wszystkich chętnych do udziału w środowym przemarszu zaplanowano na g. 11.30 na boisku Zespołu Szkół Technicznych. - Tutaj będzie można bezpłatnie otrzymać korony, śpiewniki oraz oficjalne znaczki Orszaku Trzech Króli. Zamówiliśmy ich po 6 tysięcy, więc dla nikogo nie powinno zabraknąć - mówi Helena Reczek.

Jeszcze na boisku Zespołu Szkół Technicznych wystawiona zostanie pierwsza z czterech inscenizacji biblijnych wydarzeń. Będzie to scena „Zwiastowanie” przygotowana przez parafię św. Maksymiliana Kolbe ze Strzemięcina.

Wymarsz z boiska ZST zaplanowano na g. 12. - Orszak poprowadzi Gwiazda Betlejemska wykonana przez wiernych z parafii w Mokrem. Tuż za nią pójdą dzieci, a za nimi konno pojadą Trzej Królowie, w których wcielą się jeźdźcy z ośrodka „Rywal” - mówi Helena Reczek.

Orszak przejdzie na ul. Hallera, gdzie na skraju parku miejskiego wystawiona zostanie druga scena: „Gospoda” przygotowana przez parafię Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z ul. Moniuszki.

Po przejściu wiaduktu ul. Hallera, u jej zbiegu z ul. Dworcową obejrzymy kolejną inscenizację. „Walkę dobra ze złem” przygotowuje parafia św. Mikołaja Biskupa.

Następny przystanek na trasie zostanie utworzony niedaleko teatru. „Bramę aniołów” wystawi tutaj parafia św. Józefa Oblubieńca z Mniszka.

Celem Orszaku jest stadion GKS „Olimpia”, przy ul. Piłsudskiego. Tutaj wierni z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Ojca Pio w Tarpnie zainicjują ostatnią z inscenizacji: „Pokłon”.

Po pokłonie wszystkich uczestników orszaku, rozpoczną się występy. Na scenie zaprezentują się zespoły z grudziądzkich parafii oraz szkół. Repertuar: kolędy i pastorałki.

Na stadionie będzie też okazja, aby rozgrzać się grochówką oraz posmakować szczodraków - staropolskich słodkich bułek pieczonych kiedyś na Kielecczyźnie specjalnie na Święto Trzech Króli.

- Zachęcam do udziału w tym wydarzeniu. Całymi rodzinami! Dzięki niemu przedłużymy radość jaką przeżywaliśmy podczas Bożego Narodzenia - zaprasza Helena Reczek.

Orszakowi towarzyszyć będą wolontariusze kwestujący na rzecz organizacji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Będą oni mieli specjalne identyfikatory.

Orszak Trzech Króli przemaszeruje także ulicami Łasina.

Daniel Dreyer

Przygodę z dziennikarstwem rozpocząłem jako student-praktykant, w grudziądzkim oddziale "Gazety Pomorskiej". I z nim jestem związany do dziś, od 1 października 2005 roku jako kierownik redakcji. Tematyka jaką podejmuję to sprawy bliskie mieszkańcom Grudziądza i okolic: to, co napełnia ich obawami albo daje nadzieję, to co ich smuci albo cieszy, to z czego są dumni albo... co wymaga zmiany, aby się nie wstydzić. Dziennikarstwo postrzegam jako misję, którą jest nie tylko stawianie pytań, ale szukanie odpowiedzi. Prywatnie jestem fanem różnorodnej, ale tylko dobrej muzyki, miłośnikiem górskiej turystyki i bardzo początkującym żeglarzem.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.