Trzeba wreszcie pożenić naukę z biznesem, bo będzie źle [rozmowa]

Czytaj dalej
Fot. nadesłane
Lucyna Talaśka-Klich

Trzeba wreszcie pożenić naukę z biznesem, bo będzie źle [rozmowa]

Lucyna Talaśka-Klich

Rozmowa z dr. Jackiem Janiszewskim, przew. Rady Programowej Stowarzyszenia Integracja i Współpraca - organizatorem XXIII Welconomy Forum in Toruń.

- Czy innowacyjność nie jest przereklamowana? Pewien właściciel firmy budowlanej stwierdził, że wystarczy w gwoździu nieco zmienić np. trzpień i to już jest innowacja. Czy nie stała się ona wytrychem do zdobywania unijnych funduszy?
- Jest w tym sporo racji, ale każde prawo może być niedoskonałe, unijne także. W ramach agendy na lata 2014-2020 firmy mogą skorzystać z dofinansowania na innowacyjność - na przykład na nowe technologie, konferencje, wydawnictwa.

Możliwe, że z tych pieniędzy skorzystają i tacy, którzy zmienią jakiś drobiazg w gwoździu, ale jest szansa, iż wsparcie otrzyma także taka firma, która postawi na coś naprawdę innowacyjnego - np. na mocowanie elementów budowlanych bez gwoździ, na bardzo dobry klej.

- Poprzednia edycja Welconomy Forum in Toruń dotyczyła właśnie innowacji. Tematem przewodnim tegorocznego forum znowu będzie innowacja. Dlaczego?
- Ubiegłoroczna edycja forum uświadomiła mi, że biznes nie dostrzega świata nauki, a nauka - biznesu. A biznes nie będzie innowacyjny bez współpracy z naukowcami. Trzeba ich do tego zachęcić, przekonać. No i są jeszcze politycy, którzy nie tylko powinni nie przeszkadzać, ale także pomagać w budowaniu współpracy biznesmenów z naukowcami. Bo innowacyjna gospodarka będzie konkurencyjna.

- Biznesmeni twierdzą, że dla naukowców najlepszym argumentem zachęcającym do współpracy są pieniądze.
- I nic dziwnego. W końcu naukowcy po to zdobywają wiedzę, by coś z tego mieć.

- A co z poczuciem misji, zawodowego spełnienia?
- Misja nie wyklucza pieniędzy. Kiedyś za transfer Zbigniewa Bońka z Widzewa do Juventusu oferowano dwa miliony dolarów. Czy fakt, że Roberta Lewandowskiego wyceniono na 70 milionów euro czyni go przez to gorszym? Przecież on także godnie reprezentuje Polskę, można być z niego dumnym. A to, że więcej zarobi, to bardzo dobrze. To samo dotyczy naukowców. Żeby zostać profesorem, trzeba wiele w siebie zainwestować, więc to dobrze, że wykonując ukochany zawód można utrzymać rodzinę i zapewnić jej lepsze warunki materialne.

- Do współpracy mogą ich przekonać unijne pieniądze. A co będzie później, po 2020 roku?
- Unijne pieniądze miały przekonać biznes i naukę do rozpoczęcia współpracy. Mam nadzieję, że tak się stanie i po 2020 roku te dwa światy zawrą swego rodzaju pakt i dalej będą pracować razem. Przygotowując tegoroczną edycję forum, już zauważyłem pewne zmiany. Biznesmeni i naukowcy wreszcie zaczynają rozumieć, że muszą współpracować. Cieszę się, że w tej edycji czynny udział wezmą przedstawiciele kilku uniwersytetów, a Uniwersytet Mikołaja Kopernika będzie nawet współorganizatorem. Zapraszamy do Torunia!

7 i 8 marca odbędzie się XXIII edycja Welconomy Forum in Toruń. Organizator wydarzenia - Stowarzyszenie „Integracja i Współpraca”, którego twórcą jest dr Jacek Janiszewski. Szczegóły dotyczące forum na: www.forumgospodarcze.pl.

Lucyna Talaśka-Klich

Kieruję wspaniałym zespołem dziennikarzy, którzy rozkłada gospodarkę na czynniki pierwsze i tłumaczy Czytelnikom w jaki sposób ekonomia wpływa na życie przeciętnego Kowalskiego. Moim konikiem jest rolnictwo. Konie także są moją pasją, szczególnie huculskie i rasy wielkopolskiej.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.