Katarzyna Paczewska

Trujące lalki, piłki i gryzaki. 30 tysięcy zabawek zniszczono

Specjaliści z Laboratorium Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta w Łodzi wykonują na bieżąco badania próbek wyrobów przeznaczonych dla dzieci, między Fot. Krzysztof Szymczak Specjaliści z Laboratorium Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta w Łodzi wykonują na bieżąco badania próbek wyrobów przeznaczonych dla dzieci, między innymi zabawek.
Katarzyna Paczewska

Blisko 1,5 miliona sprawdzonych, 700 000 zakwestionowanych i 30 000 zniszczonych zabawek - to efekt wspólnej akcji UOKiK i Krajowej Administracji Skarbowej.

Odbyła się ona we wrześniu i październiku zeszłego roku, a wyniki jej właśnie poznaliśmy. Celnicy przy wsparciu Inspekcji Handlowej i specjalistycznych laboratoriów sprawdzali, czy w sprowadzanych spoza Unii Europejskiej (UE) lalkach, piłkach lub gryzakach nie ma zbyt dużo toksycznych ftalanów.

Czym one są? To chemia, która służy do zmiękczania plastiku i nadaje mu elastyczność. W zabawkach nie może być jej więcej niż 0,1 proc. Wyższe stężenie jest niebezpieczne dla zdrowia - może powodować zaburzenia płodności, grozić uszkodzeniem nerek lub wątroby, rozwojem astmy, a nawet nowotworów.

W jakich zabawkach wykryto ftalany? Czy możn auchronić przed nimi dzieci? Czytaj w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 85% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Katarzyna Paczewska

W „Gazecie Pomorskiej” pracuję od 2007 roku. W tekstach poruszam najczęściej tematykę cyberbezpieczeństwa, energetyczną i rynku pracy. Na drugim etacie - mama, a „po godzinach” - cyklistka.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.