Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Agata Pustułka

Trudny rok dla służby zdrowia. Brakuje lekarzy i pielęgniarek

Trudny rok dla służby zdrowia. Brakuje lekarzy i pielęgniarek Fot. arc
Agata Pustułka

To będzie bardzo trudny rok w ochronie zdrowia. Ministerstwo wprowadziło sztywne normy zatrudnienia dla pielęgniarek, których na rynku pracy brakuje. Szpitale łatają dziury jak mogą albo likwidują łóżka. Starzeje się też kadra medyczna w specjalnościach wyjątkowo potrzebnych, by zapewnić właściwą opiekę nad pacjentami. W wielu przychodniach pracują emeryci.

W ciągu ostatniego półrocza, czyli od czerwca 2018 r. do 2 stycznia 2019 r., według danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, na terenie województwa zlikwidowano w sumie 731 łóżek. Przy czym w tej liczbie mieszczą się zarówno: łóżka szpitalne (placówek funkcjonujących w systemie „podstawowego zabezpieczenia szpitalnego”, czyli publicznych oraz placówek prywatnych), jak i łóżka mieszczące się w Zakładach Opieki Leczniczej, Zakładach Pielęgnacyjno - Opiekuńczych oraz łóżka rehabilitacyjne. W grudniu zeszłego roku, według zgłoszonych do wojewody wniosków, w sumie zlikwidowano 277 łóżek szpitalnych . Zmiany zgłosiło 9 placówek leczniczych, a ograniczenia ilości łóżek dotyczyły różnych oddziałów szpitalnych). Jednocześnie zwiększono ilość łóżek o... 5 w dwóch oddziałach intensywnej opieki medycznej.

Obecna likwidacja łóżek to m.in. efekt wprowadzenia sztywnych norm zatrudnienia pielęgniarek, których na rynku pracy brakuje. Dyrektorzy wolą likwidować łóżka niż płacić pensje pielęgniarkom. Według Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego, do którego należą 22 placówki, aby spełnić ministerialne normy w ich szpitalach, trzeba natychmiast znaleźć 1000 pielęgniarek. Trzeba jeszcze dodać, że średnia wieku pielęgniarek i położnych to 48 lat, a szacuje się, że w 2022 r. będzie to 50 lat. Tę grupę zawodową dotyka ten sam problem starzenia się jak lekarzy.

Pozostało jeszcze 49% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Agata Pustułka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.